Dzięki takim parafiom wiara ocaleje

W Warszawie rozstrzygnięto konkurs Aktywna Parafia organizowany przez KAI. Wygrała parafia św. Mikołaja w Jedlni (diecezja radomska), choć organizatorzy podkreślają, że zwycięzcami są wszyscy, którzy troszczą się o swój lokalny Kościół.

Parafia św. Mikołaja w Jedlni z diecezji radomskiej została laureatem czwartej edycji Konkursu Aktywna Parafia. Finał konkursu, który ma promować najpiękniejsze wspólnoty parafialne z całej Polski, odbył się na terenie Szkoły Podstawowej Niepublicznej nr 74 im. bł. Honorata Koźmińskiego przy ul. Smoleńskiego 31.

Gość Warszawski 15 czerwca 2024 r.

Podczas rodzinnego festynu parafie zakwalifikowane do finału prezentowały swoje lokalne zwyczaje, stroje, pieśni i specjały kulinarne. Na stosiku parafii Wniebowzięcia NMP Królowej Wychodźstwa Polskiego i św. Wojciecha Biskupa i Męczennika z Władysławowa spróbować można było wędzonych szprotek i ryb w galarecie, parafianie ze wspólnoty NMP Królowej Rodzin w Białymstoku częstowali kartaczami i babą ziemniaczaną, parafia św. Mikołaja z Jedlni częstowała kapustą z grochem, św. Małgorzaty z Gostynia - m.in. gzikiem i smakowitościami z Kujaw, a parafianie z Włocławka - pieczonym schabem i sałatką śledziową. Parafianki z Piekar Śląskich przywiozły 30-litrowy garnek z żurem i przekonywały, że "z żuru chop jak z muru". Parafianie z Oleśnicy, z miasta wież i róż, przywieźli m.in. tradycyjne pierniki i piołunówkę przygotowywaną przez felicjanki. Z kolei wierni z parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju przywieźli na spróbowanie naturalne oleje, na przykład rydzowy. Na stoisku parafii Podwyższenia Krzyża św. i św. Herberta można było z kolei posmakować śląskich specjałów, w tym rolady wołowej z kapustą.

- Parafia jest podstawową wspólnotą Kościoła, której nikt i nic nie zastąpi - mówił w imieniu Konferencji Episkopatu Polski bp Rafał Markowski.

Z kolei prezes KAI Marcin Przeciszewski podkreślił, że konkurs pokazuje najpiękniejszą stronę wiary.

- Dzięki takim parafiom, jak wasze, wiara ocaleje, a świat pozostanie w kręgu cywilizacji chrześcijańskiej. Parafie są najlepsze, gdy kapłani znajdą w nich dobrych współpracowników. Odpowiedzialność świeckich jest tak samo ważna, jak proboszczów - mówił prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej, dodając że konkurs udowadnia, iż Kościół w Polsce nie jest smutny, ani martwy. Jest wciąż żywy i ma bardzo wiele do pokazania otaczającemu światu.

W finale dziewięć parafii z całej Polski zmierzyło się w zawodach sprawnościowych. Podstawowym kryterium konkursu była jednak aktywność na polach: ewangelizacyjnym, społecznym, duszpasterskim i charytatywnym. Zwycięzcą, jak co roku, jest parafia, która uzyska najwięcej punktów na każdym z etapów: podczas eliminacji do finału, prezentacji wspólnoty oraz zawodów sportowych.

Bp Rafał Markowski, reprezentujący na wydarzeniu patrona konkursu - Konferencję Episkopatu Polski - przypomniał, że parafie są podstawowymi wspólnotami i nic ich nie zastąpi. Przyznał jednak, że wspólnotom parafialnym potrzeba wszechstronnej formacji i przygotowania do ewangelizacji świata.

- Ta wspólnota ma swoje fundamenty w postaci posługi sakramentów, posługi Słowa, posługi miłości, ale też zmienia się, gdyż zależy od sytuacji ogólnospołecznej - powiedział bp Markowski, podkreślając, że dziś wspólnota parafialna domaga się przede wszystkim bardzo głębokiej wszechstronnej formacji. Musi też podejmować ciekawe, nowe pomysły na podtrzymanie i rozwijanie swojego wspólnotowego charakteru, gdyż sama modlitwa i posługa sakramentalna nie wystarczą.

W części sprawnościowej odbyły się: sztafeta mężczyzn (z udziałem dziadków, ojców i wnuczków), sztafeta kobiet (babć, matek i wnuczek), bieg małżeństw, rzuty piłką do kosza oraz rzuty piłką lekarską.

Wyboru zwycięskiej parafii dokonało jury w składzie: Marcin Przeciszewski – prezes KAI, przewodniczący jury; dr Urszula Bejma – zastępca dyrektora Caritas Polska; ks. dr Maciej Będziński – dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych; ks. kan. Jacek Andrzejczak  – proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem (zwycięzcy konkursu Aktywna Parafia w 2023 r.); Monika Grabowska – dyrektor obszaru sprzedaży i współpracy z agentami rozliczeniowymi Fundacji Polska Bezgotówkowa.

- Wszyscy jesteście zwycięzcami, bo wszyscy tworzycie piękne, wspólnotowe, młode duchem - stwierdził przed ogłoszeniem wyników Marcin Przeciszewski.

Zwycięzcą konkursu Aktywna Parafia 2024 została parafia św. Mikołaja w Jedlni.

- Myślę, że przepis na dobrą parafię można ograniczyć do dwóch spraw: trzeba słuchać Boga i ludzi, a Jego i powierzonych przez Niego ludzi po prostu kochać - stwierdził ks. Janusz Smerda, który od 18 lat jest proboszczem parafii w Jedlni.

Drugie miejsce zajęła parafia NMP Królowej Rodzin w Białymstoku, trzecie - parafia św. Małgorzaty w Gostyniu.

Wręczona została także nagroda specjalna Dyrektora Caritas Polska ks. Marcina Iżyckiego dla parafii najbardziej zaangażowanej w działania charytatywne. Otrzymała ją parafia NMP Królowej Rodzin w Białymstoku.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10