Gigantyczna powódź, która dotknęła stan Rio Grande do Sul znajdujący się na południu Brazylii, spowodowała bardzo poważny kryzys w całym regionie. Mnóstwo ludzi utraciło dorobek życia i potrzebuje pilnego wsparcia. W związku z tą trudną sytuacją Krajowa Konferencja Biskupów Brazylii (CNBB) zainicjowała kampanię „Czas się zająć Rio Grade do Sul”.
Portal internetowy kampanii udostępnia wiernym trzy osie udziału w tej akcji: modlitwę, solidarność i informację. Trzeci region południowy episkopatu, który obejmuje stan Rio Grande do Sul, proponuje, aby wierni rozpowszechniali wśród swoich bliskich informacje za pośrednictwem platformy „AJUDARS”. To narzędzie służy zebraniu informacji o potrzebach diecezji, parafii, wspólnot, szkół i innych podmiotów w południowej Brazylii.
Według przewodniczącego episkopatu Brazylii, arcybiskupa Porto Alegre Jaime Spenglera, „to, co przeżywa [stan Rio Grande do Sul] jest odzwierciedleniem tego, nad czym debatowano od dawna, ale nie z niezbędną powagą”. Hierarcha przyznał, że obecna sytuacja jest wielkim wyzwaniem dla władz publicznych.
Arcybiskup podkreślił, że głównym zadaniem jest teraz „dawanie nadziei” mieszkańcom Rio Grande do Sul i podziękował pozostałym Brazylijczykom za ich bliskość z mieszkańcami południa kraju, zaznaczając: „To, co robią nasze społeczności, jest czymś niezwykłym. Jesteśmy świadkami pragnienia wolności i kreatywności mieszkańców Rio Grande do Sul na poziomie lokalnym”.
Woda w rzece Guaiba zaczęła opadać i dzięki temu ulice miast ze stolicą stanu na czele zaczęły powracać do normalnych warunków. Jednak obecny okres jest bardzo trudny dla społeczeństwa powracającego do swoich domów, gdzie wszystko zostało zniszczone przez brudną, cuchnącą wodę.
Arcybiskup Santa Maria Leomar Antônio Brustolin podkreślił, że po tej katastrofie powodzi południowa Brazylia wchodzi w nową fazę, z innymi poważnymi wyzwaniami, zwłaszcza związanymi ze zdrowiem. Grozi choćby szerzenie się leptospirozy, ponieważ ludzie mogą mieć kontakt z moczem szczurów podczas sprzątania domów lub spaceru po ulicach.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.