Międzynarodowa grupa teologów zakończyła dziś dziesięciodniowe obrady w Watykanie nad raportami synodalnymi, które spłynęły z całego Kościoła.
Teraz rozpoczną się intensywne prace nad sformułowaniem ostatecznej wersji dokumentu roboczego na październikowe zgromadzenie ogólne. Będzie ono dotyczyć „nie tej czy tamtej kwestii, ale synodalności, tego jak być misyjnym Kościołem w drodze” – zaznacza kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów.
Grupa teologów dysponowała obszernym materiałem zgormadzonym przez sekretariat synodu, który obejmował okres po opublikowaniu syntezy po ostatnim zgromadzeniu synodalnym. Składało się na niego 107 raportów z konferencji episkopatów, ponad 175 dokumentów opracowanych przez uniwersytety, stowarzyszenia wiernych czy pojedyncze wspólnoty i osoby, a także odpowiedzi przygotowane przez międzynarodowe konferencje wyższych przełożonych zakonnych.
Jak zaznaczono w komunikacie prasowym Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, w raportach najczęściej poruszano kwestie: „formacji ku synodalności, funkcjonowania organów partycypacyjnych, roli kobiet, młodych, troski o ubogich, inkulturacji, przejrzystości […], katechezy i inicjacji chrześcijańskiej, współpracy między Kościołami, roli biskupa”.
„Raporty często opisują doświadczenia ludzi, którzy przeżyli prawdziwe osobiste nawrócenie – mówi kard. Grech. – Inne jednak pochodzą od osób, które nadal doświadczają dezorientacji, zmartwienia lub niepokoju. W szczególności istnieje obawa, że to, co zostało przesłane, nie zostanie potraktowane poważnie, lub że ideologie i lobby wiernych mogą wykorzystać drogę synodalną do narzucenia własnego programu”. Jak dodaje purpurat, właśnie z tych powodów, trzeba przypomnieć, że najbliższe zgromadzenie będzie koncertować się na temacie obecnego synodu, tj. na tym, jak być Kościołem misyjnym w drodze.
Także ks. Riccardo Battocchio, specjalny sekretarz XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zaznacza, że o ile na ostatnich obradach synodalnych dotknięto szerokiego wachlarzu tematów ważnych dla Kościoła, to teraz uczestnicy będą skupiać się na kwestii synodalności. Ta perspektywa sprawia, że nowy dokument roboczy będzie się znacznie różnił od zeszłorocznego.
Instrumentum laboris musi zostać zaakceptowane najpierw przez Radę Zwyczajną Synodu, a następnie przez Ojca Świętego. Przewiduje się, że dokument zostanie ogłoszony na początku lipca.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.