Nad życiem nie wolno dyskutować - powiedział KAI biskup Henryk Tomasik, odnosząc się do zbliżającej się dyskusji na temat projektu ustawy całkowicie zakazującej aborcji
Posiedzenie odbędzie się w Sejmie 28 czerwca. Biskup radomski jednocześnie podkreślił, że debata pokaże na jakim poziomie moralnym znajduje się społeczeństwo i parlamentarzyści. Biskup Tomasik nie ukrywa, że debata w sprawie całkowitego zakazu aborcji jest ważnym i trudnym zagadnieniem. Dodał, że nad życiem nie wolno dyskutować. - To wielka wartość nie podlegająca żadnej dyskusji. Jan Paweł II często używał wyrażenia "godność osoby" - powiedział biskup.
Ordynariusz radomski przypomniał, że człowiek od momentu poczęcia jest osobą. - Niedługo będzie dyskutowany projekt ustawy w polskim parlamencie. To będzie lekcja dojrzałości religijnej posłów. Dzisiaj próbuje się uprościć zagadnienie, że dyskusja w tej materii ma wymiar światopoglądowy, polityczny. To błędne spojrzenie. Serce zaczyna bić w 21 dniu od poczęcia. Czy można dyskutować nad tym, że to nie jest jeszcze człowiek? Dyskusja w parlamencie pokaże, w jaki sposób patrzymy na prawo Boże, na jakim poziomie moralnym znajduje się społeczeństwo i nasi parlamentarzyści - powiedział bp Tomasik.
14 kwietnia członkowie społecznego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej tworzonego m. in. przez przedstawicieli Fundacji „PRO - Prawo do Życia" i Fundacji Narodowego Dnia Życia, złożyli w biurze Marszałka Sejmu 480 tys. podpisów pod projektem nowelizacji ustawy antyaborcyjnej całkowicie zakazującej przerywania ciąży.
Zgodnie z art. 13 ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, Sejm miał 3 miesiące na podjęcie prac nad projektem. Twórcy projektu chcą zmiany tytułu ustawy z „Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży" na „Ustawę o ochronie życia ludzkiego od poczęcia".
Z badań przeprowadzonych na początku czerwca na zlecenie „Fundacji PRO – prawo do życia” wynika, że zdecydowana większość Polaków - 65 proc. uznaje, że prawo powinno bezwarunkowo chronić życie dziecka od poczęcia. Największe poparcie tego poglądu odnotowano w grupie wiekowej od 15-24 lat - tu procent wzrasta do 76.
23 procent Polaków uważa, że prawo powinno umożliwiać aborcję przed 24 tygodniem ciąży w przypadku wykrycia poważnej choroby. 12 procent badanych nie miało zdania w tej sprawie.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.