Sekretarz generalny Caritas Internationalis odwiedził największy obóz uchodźców zamieszkiwany przez lud Rohindża.
Cox's Bazar znajduje się w Bangladeszu, kraju, który udzielił schronienia tysiącom przedstawicieli tej muzułmańskiej mniejszości. Musieli oni uciekać z Mjanmy przed krwawymi prześladowaniami. ONZ uznaje lud Rohindża za najbardziej uciemiężoną obecnie mniejszość na świecie, której wspaniały dorobek jest wymazywany z kart historii.
Sekretarz generalny Caritas Internationalis podziękował władzom Bangladeszu za solidarne i ciągłe wsparcie dla rodzin uchodźców Rohindża, które ten kraj zapewniał im przez ostatnie siedem lat. „Podczas gdy uwaga świata przeniosła się dalej, lud Rohindża nadal walczy o przetrwanie w tych zapomnianych obozach. Nie można jednak oczekiwać, że rząd Bangladeszu wesprze ich sam. Inne kraje muszą zwiększyć fundusze pomocowe na ten kryzys” – stwierdził Alistair Dutton. Odnosząc się do dramatycznej sytuacji w jakiej przychodzi żyć Rohindża, przypomniał, że dzisiejsi nastolatkowe pół swego życia spędzili w obozach dla uchodźców i nie znają innych realiów. „Musimy zrobić więcej, aby zapewnić im bezpieczeństwo i możliwości na przyszłość” – podkreślił sekretarz największej kościelnej organizacji humanitarnej na świecie.
Alistair Dutton przypomniał, że kryzys uchodźczy rozpoczął się w 2017 roku. Niestety przekazywane wsparcie finansowe z każdym rokiem się zmniejsza. Globalne fundusze pomocowe przeznaczają obecnie zaledwie 11 dolarów na miesięczne wyżywienie dla jednej osoby. Gdy chodzi o pomoc medyczną i edukację, sytuacja finansowa jest jeszcze gorsza. Warunki życia w obozach pogarszają się także dlatego, że cysterny z wodą i urządzenia sanitarne wymagają naprawy i konserwacji, a nie ma na to środków.
W latach 2017-2023 Caritas Internationalis przeznaczyła 45 mln dolarów na działania ratunkowe dla Rohindża i społeczności na terenie, których znajdują się obozy dla uchodźców. Przekłada się to na pomoc udzieloną prawie 1,7 mln osób, którym zapewnione zostało schronienie, wyżywienie, woda, urządzenia sanitarne i środki higieny. W bieżącym roku Caritas Internationalis przekaże kolejne 7 mln.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).