Chodzi o wymianę doświadczeń, która wskaże praktyczne drogi uzdrowienia parafii w duchu Kościoła apostolskiego.
Kardynał Grzegorz Ryś weźmie udział w międzynarodowym szczycie parafii katolickich, który odbędzie się w Anglii, w dniach 12–14 czerwca. Cel spotkania to uruchomienie procesu „rewitalizacji parafii”.
Przyjazd zapowiedziało dotąd blisko tysiąc liderów wspólnot z Europy, w tym również z Polski, a także ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Nowej Zelandii.
Chodzi o wymianę doświadczeń, która wskaże praktyczne drogi uzdrowienia parafii w duchu Kościoła apostolskiego. Jak zauważa teolog dr Hannah Vaughan-Spruce: w ciągu najbliższych 10 lat katolicki system parafii stanie przed ogromnymi wyzwaniami, stąd potrzeba pilnych rozmów: czy podchodzimy do fuzji i parafii wielokościelnych w kluczu misyjnym?
„Zaproszenie na to spotkanie dotyczy każdego członka katolickiej wspólnoty, bowiem istnieje ogromne pragnienie odnowy parafii. Będziemy rozmawiać o tym, jak zmieni się przywództwo w parafiach i dlaczego zdrowe samoprzywództwo w Kościele jest teraz ważniejsze, niż kiedykolwiek wcześniej” – mówi dr Hannah Vaughan-Spruce. Ma wieloletnie doświadczenie w posłudze parafialnej i diecezjalnej, jest dziewicą konsekrowaną i autorką książek na temat współczesnego oblicza katolicyzmu. Będzie jednym z liderów Katolickiego Szczytu Parafii w Harrogate. Oprócz niej wezmą w nim udział m.in.: Michelle Moran (International Catholic Charismatic Renewal Services), pastor Stephen Foster (Alpha UK), ojciec Mathias Thelen (Encounter Ministries), siostra Miriam James Heidland, była sportsmenka, która przeszła radykalne nawrócenie, wstepując do Towarzystwa Matki Bożej Trójcy Przenajświętszej. Prowadzi znany w USA podcast Abiding Together, jest autorką bestsellerowych książek.
Szczegóły: https://catholicparishsummit.com
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.