Kościół katolicki w Turcji z zadowoleniem przyjął wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła partia dotychczasowego szefa rządu.
Rzecznik katolickiego episkopatu potwierdził, że z premierem Recepem Tayyipem Erdoganem w wielu kwestiach udało się dokonać kroków naprzód w relacjach państwo-chrześcijanie. Rinaldo Marmara z uznaniem przyjął też wiadomość, że pierwszy raz od pół wieku w parlamencie w Ankarze zasiądzie chrześcijanin. Mandat parlamentarny zdobył 47-letni adwokat Erol Dora ze wspólnoty syryjsko-prawosławnej. Zdaniem tureckiego rzecznika jest to znak, że dotychczasowe rządy premiera Erdogana dają pewną nadzieję na przyszłość dla wyznawców Chrystusa.
Dotychczas doszło jednak jedynie do postępu na poziomie kulturowym a nie prawnym. W przekonaniu Marmara konieczne są teraz kroki celem uznania statusu prawnego Kościoła katolickiego w Turcji, by cieszył się on prawdziwą wolnością religijną. Sprawy te najlepiej regulowałby konkordat – zauważył rzecznik episkopatu Turcji.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To nie tylko tradycja, ale przede wszystkim znak Bożej nadziei.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).