Metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś w piątek w Bydgoszczy, na uroczystej sesji sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego, otrzymał Nagrodę Kopernikańską Fides et Ratio. Stał się pierwszym laureatem wyróżnienia ustanowionego przez zarząd województwa.
Uroczysta sesja sejmiku odbywa się każdego roku 7 czerwca przemiennie w Bydgoszczu, Toruniu i Włocławku, kiedy jest obchodzone święto woj. kujawsko-pomorskiego. Święto ustanowiono w 2008 r. na pamiątkę wizyt w regionie papieża Jana Pawła II - 6 i 7 czerwca 1991 r we Włocławku oraz 7 czerwca 1999 r. w Bydgoszczy i Toruniu. Święty Jan Paweł II do 2017 r. jest patronem województwa.
Nazwa nagrody nawiązuje do najsłynniejszego człowieka urodzonego w regionie Mikołaja Kopernika i tytułu encykliki Jana Pawła II "Fides et Ratio" (wiara i rozum) z 1998 r.
Przewodnicząca sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego Elżbieta Piniewska podkreśliła, że nagroda będzie przyznawana ludziom kultury i nauki, którzy swoją działalnością i życiem realizują dewizę fides et ratio, czyli połączenia wiary z rozumem.
W laudacji na cześć kard. Rysia, marszałek Piotr Całbecki powiedział, że zgodnie z powiedzeniem: historia jest najlepszą nauczycielką życia, zarząd województwa postanowił przyznać pierwszą Nagrodę Kopernikańską kard. Rysiowi jako wybitnemu historykowi, który w swoich badaniach nie omijał trudnych i bolesnych tematów. "Zgodnie z metodologią kopernikańską zawsze i we wszystkim jako człowiek nauki poszukiwał prawdy" - dodał marszałek.
Całbecki podkreślił też, że "nagroda jest wyrazem uznania dla osiągnięć księdza kardynała jako człowieka pokoju, który wiarę i wiedzę spaja w jedną misję łączenia ludzi".
Nagrodę kard. Rysiowi wręczył marszałek Całbecki wraz z przewodnicząca Piniewską. Wyróżnienie ma formę medalu, kompozycji ze srebra i szkła autorstwa prof. Szymona Mikołajczaka z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Metropolita łódzki podziękował za wyróżnienie. "Chyba znam tylko jeden powód, dla którego mógłbym je przyjąć, mianowicie, że będę musiał tu wracać na posiedzenia kapituły i wskazywać innych, a znam bardzo wielu ludzi, którzy powinni przede mną dostać tę nagrodę, więc to nie będzie trudna praca" - powiedział hierarcha.
Kard. Ryś wygłosił wykład "Wiara i rozum w spotkaniu z Osobą", będący jego refleksją nad encykliką Jana Pawła II z punktu widzenia historyka Kościoła, ale jak zaznaczył encyklika raczej jest poświęcona spotkaniu wiary i filozofii.
Z okazji 25. rocznicy papieskiej pielgrzymki w 1999 r. przyznano odznaki "Zasłużony dla województwa kujawsko-pomorskiego" ówczesnym prezydentom Bydgoszczy Romanowi Jasiakiewiczowi i Torunia Wojciechowi Grochowskiemu. Podczas sesji wyróżnienie odebrał tylko Grochowski, a Jasiakiewicz nie był obecny.
Uroczysta sesja sejmiku, który na siedzibę w Toruniu, odbyła w Bydgoszczy, w Domu Polskim, który należy do diecezji bydgoskiej.
autor: Jerzy Rausz
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.