USA: Episkopat przeciw eutanazji

Społeczne przyzwolenie na eutanazję jest de facto naruszeniem wolności pacjentów w stanie terminalnym. Wywiera się bowiem na nich w ten sposób presję, by zakończyli swoje życie - takie stwierdzenie zawiera projekt dokumentu amerykańskiego episkopatu pt. „Przeżyć każdy dzień z godnością”.

Dziś spotyka się amerykański episkopat, by rozmawiać o eutanazji i nadużyciach seksualnych duchownych w Stanach Zjednoczonych.

Obrady odbywają się w Seatle i potrwają do 17 czerwca. Biskupi będą między innymi głosować nad zmianami w Karcie Ochrony Dzieci i Młodzieży, by dostosować ten dokument do ostatnich wytycznych Watykanu na temat zapobiegania i wyjaśniania przypadków nadużyć seksualnych duchowieństwa w stosunku do nieletnich.

W czasie wiosennej sesji konferencji episkopatu USA ma powstać pierwszy wspólny dokument na temat eutanazji pt. „Przeżyć każdy dzień z godnością”. Jak podkreśla kardynał Daniel DiNardo z Galveston-Houston, przewodniczący Konferencji Episkopatu ds. pro-life, to będzie odpowiedź na nasilające się naciski ze strony zwolenników wspomaganego samobójstwa. Ich aktywność wzrosła szczególnie po tym, jak w 1994 roku stan Oregon zalegalizował eutanazję. Wysiłki zwolenników eutanazji doprowadziły również do jej legalizacji na drodze referendum w stanie Waszyngton w 2008 roku. Sąd Najwyższy przyznał również, że eutanazja nie jest sprzeczna z prawem stanu Montana. To orzeczenie z kolei doprowadziło do wzmożenia starań o zalegalizowanie eutanazji w Nowej Anglii i kilku zachodnich stanach. Jak mówi kard. DiNardo, Kościół musi zareagować na tego rodzaju działania. „To wyzwanie, które należy podjąć w najbliższych latach” – zaznacza kard.

W projekcie dokumentu znalazło się oświadczenie o solidarności ze wszystkimi, którzy cierpią w obliczu terminalnego stadium choroby. Biskupi w projekcie dokumentu podkreślają wagę opieki paliatywnej i afirmacji życia na każdym jego etapie. Wyrażają swoją troskę o chorych, którzy są kuszeni do samobójstwa i swój sprzeciw wobec niego. Podkreślają, że samobójstwo wspomagane przez lekarza jest niezgodne z podstawowymi prawami człowieka, a także etyką lekarską.

Zdaniem biskupów amerykańskich, eutanazja nie jest wyrazem troski i współczucia wobec cierpiących. Dąży przede wszystkim do wyeliminowania pacjentów. Prawdziwe współczucie – podkreślają biskupi – zakłada poświęcenie i szacunek dla cierpiących pacjentów. Co więcej, społeczne przyzwolenie na eutanazję jest de facto naruszeniem wolności pacjentów w stanie terminalnym. Wywiera się bowiem na nich w ten sposób presję, by zakończyli swoje życie, gdy z medycznego punktu widzenia nie ma już dla nich nadziei na wyleczenie.

Episkopat zabierze też głos w obronie tradycyjnego małżeństwa. Kardynał Wuerl z Waszyngtonu podczas spotkania przedstawi informację na temat ordynariatu dla anglikanów, którzy chcą przejść do Kościoła katolickiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6