Sylwetki wybitnych obywateli Izraela m.in. Dawida Ben Guriona, Szymona Peresa czy Menachema Begina, którzy urodzili się w Polsce lub których rodziny stąd pochodziły zostaną zaprezentowane na plenerowej wystawie "Nasi Izraelczycy - Losy polskich Żydów w Izraelu".
Na czynnej od poniedziałku w Galerii Plenerowej na stołecznym Krakowskim Przedmieściu ekspozycji przygotowanej przez Ambasadę Izraela wspólnie z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych znajdzie się ponad 20 plansz przybliżających sylwetki pochodzących z Polski wybitnych i zasłużonych obywateli Izraela.
"Są to w większości osoby, które się tu urodziły lub których rodzice pochodzą z Polski. To zarówno politycy, jak i artyści, pisarze, malarze czy naukowcy. Osoby te, urodzone w Polsce i współtworzące państwo Izrael, przez cały czas jednak czuły się związane z naszym krajem. Pomysł wystawy narodził się podczas rozmowy naszego attache kulturalnego z wicedyrektor Archiwów Państwowych. Wymienili się oni wówczas spostrzeżeniem, że wielu wybitnych obywateli Izraela lub ich rodziców pochodzi z Polski. Doszli także do wniosku, że temat ten jest u nas mało znany i warto go przybliżyć. Celem wystawy jest też pokazanie, że korzenie państwa Izrael, jego życia politycznego, kulturalnego i społecznego sięgają Polski, a duma z ich osiągnięć może łączyć Izraelczyków i Polaków" - opowiadał PAP Mateusz Pigoń z Ambasady Izraela.
Na wystawie będzie można zobaczyć fotografie Izraelczyków o polskich korzeniach, dotyczące ich dokumenty, notki biograficzne czy cytaty z ich wypowiedzi na temat Polski. Wśród wyeksponowanych dokumentów znajdą się m.in. fragmenty dzienników pierwszego premiera Izraela Dawida Ben Guriona; kopia indeksu z Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prawo studiował inny szef izraelskiego rządu Menachem Begin czy pismo zaświadczające, że ojciec b. naczelnego rabina Izraelaa Israela Meir Lau był absolwentem studiów rabinackich w Piotrkowie Tryb.
Przy planszach poświęconych muzykom - Chawie Alberstein oraz Edwardowi i Alonowi Olearczykom znajdą się odtwarzacze z ich muzyką. Będzie można także obejrzeć kopie fałszywych dowodów osobistych wystawionych na fałszywe aryjskie nazwiska używanych przez bojowników z getta warszawskiego Cywię Lubetkin i Antka Cukiermana.
Na 20 planszach znajdą się m.in. biografie znanych polityków: Dawida Ben Guriona, Menachema Begina, Szymona Peresa, Chajki Grossman-Orkin czy Emmy Levine-Talmi; b. naczelnego rabina Izraela Israela Meir Lau; powstańców z getta warszawskiego Cywii Lubetkin i Antka Cukiermana oraz artystów, pisarzy i naukowców: Szmuela Josefa Agnona, Alony Frankel, Uri Orleva, Miriam Akavii, Edwarda i Alona Olearczyków, Chawy Alberstein, Lii Koenig-Sztopler, Mordechaja Ardona i Aarona Kacira.
Ekspozycja przybliża również biografie wybitnych obywateli Izraela, których rodzice pochodzili z Polski. Są wśród nich pisarz Amos Oz, poeta Etgar Keret, przewodnicząca Sądu Najwyższego Izraela Dorit Beinisch oraz laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii Aaron Ciechanower.
Wystawa "Nasi Izraelczycy - Losy polskich Żydów w Izraelu" będzie dostępna dla zwiedzających do 27 czerwca.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).