Dziś Franciszka odwiedził grecki metropolita Agathanghelos, dyrektor prawosławnej Apostolikì Diakonia, wraz z przedstawicielami Ateńskiego Kolegium Teologicznego.
Papież wyraził wdzięczność za współpracę wspomnianych instytucji z watykańską Dykasterią ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Jak zaznaczał, „podążając razem, pracując razem i modląc się razem, przygotowujemy się do przyjęcia od Boga daru jedności, który jako owoc Ducha Świętego będzie komunią i harmonią w uprawnionej różnorodności”.
W sposób szczególny Ojciec Święty podkreślał wagę inicjatyw formacyjnych, które zajmują ważne miejsce we współpracy Watykanu z Apostolikì Diakonia. „Rzeczywiście, to właśnie młodzi ludzie podtrzymywani nadzieją opartą na wierze mogą zerwać łańcuchy niechęci, nieporozumień i uprzedzeń, które przez wieki więziły katolików i prawosławnych, uniemożliwiając im wzajemne uznanie się za braci zjednoczonych w różnorodności, zdolnych do dawania świadectwa miłości Chrystusa, zwłaszcza w tym świecie, który jest tak podzielony i skonfliktowany” – zaznaczał Papież.
Jedną z najbliższych inicjatyw będzie letni kurs języka greckiego wraz z głębszym wprowadzeniem w znajomość Kościoła prawosławnego dla katolickich studentów, który odbędzie się w Ateńskim Kolegium Teologicznym.
Ojciec Święty przy okazji spotkania przesłał też serdeczne pozdrowienia Jego Świątobliwości Hieronimowi II, arcybiskupowi Aten i całej Grecji. „To człowiek głębokiej wiary i mądry pasterz, którego spotkałem podczas moich podróży do Grecji. Jestem mu bardzo wdzięczny za jego wsparcie dla inicjatyw promowanych wspólnie przez Apostolikì Diakonia i Katolicki Komitet dla Współpracy Kulturalnej” – podkreślał Ojciec Święty.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).