Jak wyobrażają sobie dobrego duszpasterza? Kto jest dla nich wzorem kapłana? Co postrzegają jako wyzwanie dla Kościoła?
Wśród cech dobrego duszpasterza wszyscy trzej zgodnie wskazują na otwartość. Niemniej to ani nie pierwsza, ani nie jedyna cecha, którą powinien mieć dobry ksiądz.
- Ważną cechą jest otwartość na drugiego człowieka. Jestem przekonany, że ludzie chcą mieć duszpasterza, który jest prostym człowiekiem. Na drugim miejscu wymienię współpracę z młodzieżą, bo przecież oni są przyszłością Kościoła - odpowiada dk. Romuald Mozou z Sokodé.
Dk. Tomasz Łabys z parafii św. Andrzeja w Kamienniku obok otwartości wymienia także umiejętność słuchania, empatię, wiarygodność i wyczulenie na potrzeby innych ludzi. - Życie kapłana musi być wzorowane na Chrystusie, a taki styl wymaga właśnie tych cech. Uważam, że ludzie mają prawo do dostępu do kapłanów z powołania, i że po przyjęciu święceń kapłanem jest się na całe życie - podkreśla.
- Kapłan powinien być autentycznym świadkiem Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego, żywego, obecnego w Kościele - mówi dk. Rafał Woszek z parafii Nawiedzenia NMP w Polskiej Nowej Wsi. - Powinien być człowiekiem wiary, zaufania, wielkiej miłości do Boga i ludzi. Powinien nieść radość Ewangelii i miłość Jezusa Chrystusa każdemu bez wyjątku - zapewnia.
A kto jest ich wzorem kapłana?
- Na pierwszym miejscu wzorem jest dla mnie Jezus Chrystus, Dobry Pasterz, który jest pełen miłości. Na drugim miejscu wskazałbym pochodzącego z terenów naszej diecezji wielkiego ewangelizatora i głosiciela radości Ewangelii czyli św. Jacka. A na trzecim miejscu - bł. Jana Pawła I, pokornego pasterza, bliskiego ludziom, z prostym przekazem wypływającym z serca - odpowiada dk. Rafał Woszek.
- Dla mnie wzorem kapłana są św. Jan Maria Vianney nazywany "więźniem konfesjonału" i bp Andrzej Czaja, który jest człowiekiem modlitwy, pokory i Bożej mądrości - podkreśla dk. Tomasz Łabys.
Z kolei dk. Romuald Mozou wskazuje na kard. Roberta Saraha - Kardynał Sarah pokazuje nie tylko w swoich licznych książkach, lecz przede wszystkim swoim życiem, kim jest prawdziwy człowiek powołany do służby w Kościele - wyjaśnia dk. Romuald.
Zapytany o wyzwania dla Kościoła, wskazuje, że w Polsce konieczna jest reewangelizacja i pobudzenia wiary, a w Togo - zmierzenie się z problemem synkretyzmu religijnego.
Dk. Tomasz Łabys dostrzega konieczność zmierzenia się z kryzysem wiary, który wywołany jest wieloma aspektami.
A dk. Rafał Woszek wśród wyzwań dla Kościoła wskazuje na to, by na nowo zachwycić się słowem Bożym i obecnością Jezusa w życiu każdego człowieka, a także odkryć na nowo piękno Kościoła. - Program jest niezmienny i zawsze aktualny: żyć Ewangelią. Zachwycić obojętnych, rozpalić letnich, znaleźć zagubionych po drodze - mówi.
Sylwetki trzech diakonów, którzy w wigilię Zesłania Ducha Świętego przyjmą w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu święcenia prezbiteratu, prezentujemy w galerii - ZOBACZ.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).