„Papież przybędzie jako znak sprzeciwu przeciwko agresywnemu ateizmowi, który chce wykluczyć chrześcijaństwo z życia publicznego” – powiedział w wywiadzie dla niemieckich mediów o wrześniowej pielgrzymce Ojca Świętego do ojczyzny bp Gerhard Ludwig Müller, który kieruje komisją ekumeniczną niemieckiego episkopatu.
Tymczasem rośnie zainteresowanie spotkaniem z Benedyktem XVI w Berlinie. Jak poinformowała tamtejsza archidiecezja, na Mszę z Papieżem we wrześniu już teraz zgłosiło się ponad 40 tys. osób, w tym również wielu Polaków. Nadal jednak nie wiadomo, czy wszyscy wierni będą mogli zobaczyć Papieża.
Spór o miejsce sprawowania Eucharystii przez Benedykta XVI w Berlinie nasilił się, gdy kilka dni temu miejscowa Rada Diecezjalna Świeckich wezwała kurię do zmiany planów i zaproszenie Papieża na stadion olimpijski. Dotychczas wrześniowe spotkanie wiernych z Ojcem Świętym planowane jest na plac przed zamkiem Charlottenburg, który pomieści ok. 30 tys. wiernych. Jednak już teraz według informacji kurii na Mszę zgłosiło się ponad 40 tys. osób, a rejestracja nadal trwa. Stadion Olimpijski w Berlinie mógłby przyjąć 70 tys. wiernych, zapewni wszystkim miejsca siedzące i jest obiektem sprawdzonym pod względem bezpieczeństwa.
Rzecznik berlińskiej kurii Stefan Förner poinformował, że archidiecezja chce zapewnić wszystkim wiernym spotkanie z Benedyktem XVI i dlatego weźmie pod uwagę ewentualne zmiany. Ale, jak zastrzegł Förner, decyzja o miejscu sprawowania Eucharystii przez Papieża zależy również od episkopatu Niemiec i samego Watykanu. Na berlińską Mszę św. 22 września zaproszeni będą też ordynariusze sąsiednich diecezji, archidiecezji wrocławskiej oraz przewodniczący episkopatu Polski.
Wierni z Polski, którzy chcieliby wziąć udział w spotkaniu z Benedyktem XVI w Berlinie powinni zarejestrować się jeszcze do końca czerwca na stronie niemieckiego episkopatu www.papst-in-deutschland.de. Bez rejestracji, która jest darmowa, nie zostaną wpuszczeni na Eucharystię.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.