W 2023 roku Caritas pomogła 70 tys. bezrobotnych znaleźć zatrudnienie, wynika z szacunków kierownictwa tej organizacji. Zgodnie z jej danymi w ubiegłym roku Caritas na rozwijanie programów wsparcia zatrudnienia wydała 136,8 mln euro, czyli o 16,4 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.
Dyrekcja organizacji sprecyzowała, że z kwoty ten ponad 100 tys. euro zostało przeznaczonych na rozwój inicjatyw w ramach tzw. ekonomii społecznej. Działania te polegały przede wszystkim na prowadzeniu szkoleń zawodowych służących usamodzielnieniu się na rynku pracy, w tym podjęciu aktywności zawodowej na podstawie samozatrudnienia.
Jak poinformowała Ana Heras z hiszpańskich struktur Caritas, w ramach ekonomii społecznej szczególną rolę zwracano na pomoc osobom znajdującym się w grupie ryzyka marginalizacją społeczną. - W przypadku tych osób zazwyczaj są to projekty, które rozwijamy w dłuższej perspektywie czasu. Wprawdzie potrzeba na nie więcej środków, ale są one bardziej efektywne – dodała przedstawicielka Caritas.
Hiszpania jest krajem Unii Europejskiej o najwyższym bezrobociu. W piątek rząd tego kraju podał, że w marcu br. poziom bezrobocia w Hiszpanii wyniósł 12,3 proc. co oznacza, że pogarsza się szybko sytuacja na rynku pracy. W styczniu 2024 roku wynosił on 11,6 proc. Aktualnie, jak szacuje rząd Hiszpanii, w kraju tym bez pracy pozostaje blisko 3 mln osób, z których 140 tys. zostało zwolnionych przez pracodawcę w pierwszym kwartale 2024 roku.
Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa”
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.