Młodzież we Francji odnawia przydrożne krzyże

W zdominowanej przez ideologię laicką Francji nie brakuje oznak ożywienia zainteresowania wiarą katolicką – zauważa na łamach portalu „The Pillar” Luke Coppen.

Amerykański dziennikarz przypomina, że podczas tegorocznej Wigilii Paschalnej odnotowano we Francji 30-procentowy wzrost liczby chrztów osób dorosłych. Ponadto w tym tygodniu organizatorzy dorocznej pielgrzymki do Chartres, odbywającej się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego zamknęli rejestrację dla dorosłych na ponad miesiąc przed wydarzeniem, które zapewne będzie kolejnym rekordem frekwencji. Natomiast w grudniu bieżącego roku oczy całego świata zwrócą się na Paryż w związku z ponownym otwarciem dla kultu katedry Notre-Dame, pięć lat po zniszczeniu świątyni przez pożar. Innym znakiem jest rozwój inicjatywy SOS Calvaires, organizacji zrzeszającej wolontariuszy z całego kraju w celu odnawiania krzyży przydrożnych. Dyrektorem generalnym stowarzyszenia jest młody człowiek Alexandre Caillé.

W wywiadzie dla The Pillar wyjaśnił on, że większość krzyży przydrożnych we Francji pochodzi z XIX wieku, ale niektóre są znacznie starsze, nawet jeśli wiele z nich zostało zniszczonych podczas rewolucji francuskiej.

Stowarzyszenie to zostało założone w 1987 roku przez osoby, które chciały ocalić zabytki dziedzictwa chrześcijańskiego, które popadły w ruinę. Prace renowacyjne są możliwe dzięki darowiznom osób prywatnych. SOS Calvaires ma obecnie 300 członków i niemal 4 tys. wolontariuszy w 65 oddziałach w całej Francji. Prowadzi je młody, dynamiczny i zaangażowany zespół. – Myślę, że w dzisiejszym społeczeństwie młodzi ludzie szukają poczucia sensu, poczucia zakorzenienia – stwierdził Alexandre Caillé. Dodał, że ludzie młodzi potrzebują ideału, wartości, wyzwań. – Praca ta może być trudna i wymagająca fizycznie. Dla niektórych może to być również prawdziwie duchowe doświadczenie, odkrycie lub ponowne odkrycie historii krzyża i religii chrześcijańskiej związanej z tym wymownym symbolem. Dla innych jest to modlitwa. Uczynek miłosierdzia, dar z siebie dla wspólnego dobra, ale przede wszystkim dla Boga – wyjaśnił. Podkreślił także znaczenie, jakie dla rozwoju inicjatywy miało jej rozpropagowanie przez youtubera Baptiste Marchais.

Stowarzyszenie SOS Calvaires wykracza poza granice Francji i w ubiegłym roku odrestaurowało pięć krzyży celtyckich w pięciu głównych irlandzkich sanktuariach chrześcijańskich a w 2022 r. chaczkar w Armenii. Stowarzyszenie pragnie założyć w przyszłości także oddziały zagraniczne. – Ma ono charakter apolityczny i nie jest związane z żadnym ruchem katolickim – zaznacza Alexandre Caillé.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8