Według metropolity krakowskiego, kard. Stanisława Dziwisza, "bł. Jan Paweł II jest dziś dla nas znakiem brania odpowiedzialności za nasze życie w wymiarze osobistym i społecznym, za prawo i ład moralny, za miłość i pokój w naszych rodzinach i domach".
Kard. Dziwisz w czwartek, w 20. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Rzeszowie, przewodniczył w tym mieście mszy św. dziękczynnej za jego beatyfikację.
"Dziękujemy Bogu za beatyfikację Ojca św. Jana Pawła II, który przed 20 laty umacniał tu naszą wiarę i zachęcał nas do odważnego dążenie do świętości. Przypominał nam o tym, że warto dom swego życia budować na skale, to znaczy na Chrystusie, na Słowie Bożym, na Bożych Przykazaniach i błogosławieństwach" - powiedział hierarcha.
Metropolita dodał, że bł. Jan Paweł II "z nieba wspiera nas, wyprasza nam pewne łaski, jednocześnie zachęcając, abyśmy szli po drodze świętych i błogosławionych".
20 lat temu, 2 czerwca 1991 roku, podczas mszy św. w Rzeszowie, w której uczestniczyło ok. 600 tys. osób, Jan Paweł II beatyfikował biskupa przemyskiego Józefa Sebastiana Pelczara. Podczas homilii Ojciec św. rozważał wtedy drugie przykazanie "Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego nadaremno". Z Rzeszowa udał się do Przemyśla, a potem Lubaczowa.
Oprócz kard. Dziwisza w mszy św. dziękczynnej uczestniczyli m.in. metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, emerytowany sekretarz kongregacji ds. świętych, abp Edward Nowak, ordynariusz rzeszowski, biskup Kazimierz Górny. Na plac przed rzeszowska katedrę przybyło kilka tysięcy wiernych.
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.