Przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego i wspólnot protestanckich na Ukrainie spotkali się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowy w takim formacie miały miejsce po raz pierwszy. Obok złożenia sobie życzeń świątecznych podjęto też ważne tematy, wśród nich możliwy pobór księży do wojska.
„Podkreśliliśmy, że jeśli zmobilizowani zostaną proboszczowie lub osoby odpowiedzialne za sektor humanitarny, w tym za Caritas i wszystkie jej oddziały, spowoduje to duże problemy” – mówił po spotkaniu biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki. Jak informuje strona Kościoła katolickiego na Ukrainie, omówiono też wyzwania związane z posługą duszpasterską kapelanów. Dotknięto m.in. kwestii nostryfikacji dyplomów wyższych seminariów duchownych i uniwersytetów katolickich.
Prezydent Ukrainy życzył nade wszystko zwycięstwa w wojnie przeciwko rosyjskim okupantom. „Ono z pewnością nadejdzie dzięki naszym żołnierzom, narodowi i waszym szczerym modlitwom” – mówił Wołodymyr Zełenski. Jak podkreślał, to ważne, że ludzie mogą przyjść do księży, porozmawiać i pomodlić się z nimi. W sposób szczególny dziękował za posługę kapelanów wojskowych. „Dzięki wam nasi chłopcy i dziewczęta na froncie mają możliwość komunikowania się i odczuwania wsparcia z waszej strony” – zaznaczał prezydent Ukrainy. Zachęcał ponadto do współpracy między Kościołami nie tylko na Ukrainie, ale także za granicą, przypominając, że wspólnoty kościelne mają ważny wpływ na społeczeństwa.
Z ramienia Kościoła rzymskokatolickiego na spotkaniu byli obecni: bp Paweł Honczaruk z diecezji charkowsko-zaporoskiej, bp Stanisław Szyrokoradiuk z diecezji odesko-symferopolskiej, bp Leon Dubrawski z diecezji kamienieckiej, bp Mykoła Petro Łuczok z diecezji mukaczewskiej, bp Witalij Krywicki z diecezji kijowsko-żytomierskiej oraz przewodniczący łacińskiego episkopatu Ukrainy, biskup łucki Witalij Skomarowski.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).