Włochy oddane Maryi

Benedykt XVI ponowił zawierzenie Włoch Najświętszej Maryi Pannie w związku z obchodami 150. rocznicy zjednoczenia politycznego tego kraju.

Reklama


W tym kontekście Benedykt XVI przypomniał o problemie bezrobocia i zaapelował do polityków i przedsiębiorców, by przezwyciężyli istniejące trudności w tej dziedzinie, poważnie szkodzące autentycznemu i harmonijnemu rozwojowi społecznemu. Wezwał biskupów, by zachęcali katolików świeckich do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym, dbając zarazem o właściwą ich formację, aby nie ulegali oni pokusie wykorzystywania stanowiska dla interesów osobistych czy zaspokojenia żądzy władzy. Zachęcił też biskupów do wspierania stowarzyszeń kulturalnych, społecznych i charytatywnych oraz przezwyciężania różnic społecznych i ekonomicznych między północą a południem kraju.

Papież wskazał też na potrzebę lojalnej i uczciwej współpracy Kościoła z władzami państwowymi, służącej obydwu stronom. Zaznaczył, że w okresie, kiedy coraz większy jest głód duchowości, Kościół powołany jest do dzielenia się doświadczeniem specyficznie chrześcijańskim, przypominając o zwycięstwie Boga nad złem i śmiercią. Ta perspektywa rzuca bowiem światło nadziei na chwilę obecną.

Ojciec Święty powierzył cały naród włoski macierzyńskiej opiece Matki Bożej, prosząc dla niego o łaskę pokoju i braterstwa, a więc także solidarnego rozwoju. Modlił się za polityków, aby jubileusz 150. rocznicy zjednoczenia kraju stanowił okazję do umocnienia więzi narodowych i przezwyciężenia wszelkich sprzeczności, wypływających z uprzedzeń. Zaznaczył, iż różne wrażliwości, doświadczenia i perspektywy mogą się przekształcić w szerszy obraz, by wspólnie szukać tego, co naprawdę służy dobru kraju.

„Niech przykład Maryi otworzy drogę do społeczeństwa bardziej sprawiedliwego, dojrzałego i odpowiedzialnego, zdolnego do odkrycia na nowo najgłębszych wartości ludzkiego serca. Niech Matka Boża zachęci młodych, wspiera rodziny, pocieszy chorych, wyprosi dla każdego nowe zesłanie Ducha Świętego, pomagając nam w rozpoznaniu i pójściu także w naszych czasach za Panem, który jest prawdziwym dobrem życia, bo jest samym życiem” – powiedział Benedykt XVI.

Następnie klęcząc odczytał akt zawierzenia Włoch Maryi, którą nazwał Matką jedności. Prosił w nim Matkę Bożą, by czuwała nad krajem, który potrzebuje jedności i rozwoju.

Przy śpiewie modlitwy „Regina caeli” Ojciec Święty okadził ustawioną przy ołtarzu ikonę Maryi Salus Populi Romani (Ocalenie ludu rzymskiego), po czym udzielił zebranym błogosławieństwa.

Było to ponowienie zawierzenia Włoch Matce Bożej. 13 września 1959 r. zostały one już poświęcone Niepokalanemu Sercu Maryi.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama