28 pracowników i współpracowników Caritas w Polsce zostało odznaczonych przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi.
Odznaczenia wręczyła we wtorek w Pałacu Prezydenckim podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka. Podkreśliła, że Caritas Polska ma bardzo bogatą tradycję, a "miłość chrześcijańską potrafi przemienić w konkretne i praktyczne dobro na rzecz ludzi potrzebujących pomocy".
"Niesienie pomocy innym ludziom jest zadaniem bardzo trudnym. Stąd też składam wyrazy podziękowania za waszą ciężką pracę, jaką wykonujecie na rzecz innych ludzi" - mówiła Wóycicka. Podkreśliła, że Caritas prowadzi też działania profilaktyczne na rzecz rodzin, które znalazły się w trudnej i beznadziejnej sytuacji.
"Sądzę, że niesienie pomocy to ogromny obowiązek, ale jednocześnie dający duże zadowolenie w konkretnym spotkaniu z ludźmi, którzy odbierają pomoc i są wdzięczni za tę pomoc" - podkreśliła Wóycicka.
Na liście wyróżnionych pracowników Caritas znalazł się m.in. założyciel Parafialnego Zespołu Caritas w Starachowicach (Caritas Diecezji Radomskiej) ks. Tadeusz Czyż, który został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Złotym Krzyżem Zasługi został też wyróżniony zastępca dyrektora Caritas Diecezji Opolskiej ks. Wolfgang Globisch.
Srebrnymi Krzyżami Zasługi zostali odznaczeni m.in.: pracownica Caritas Diecezji Sandomierskiej Maria Butkowska i dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej ks. Waldemar Hanas.
Brązowymi Krzyżami Zasługi zostali odznaczeni m.in.: dyrektor Caritas Diecezji Legnickiej ks. Czesław Włodarczyk i pracownik Caritas Archidiecezji Przemyskiej Bronisław Choma.
Po wręczeniu odznaczeń rzeczniczka Caritas Polska Olga Kołtuniak powiedziała PAP, że jest to docenienie działalności charytatywnej kilkudziesięciu pracowników Caritas w Polsce. "Jesteśmy przekonani, że ich wzorowa postawa patriotyczna, zaangażowanie w służbę ubogim i aktywność społeczna na rzecz dobra wspólnego w pełni zasługują na uznanie i mogą być inspiracją dla innych" - dodała.
Caritas Polska jest największą organizacją pozarządową działającą na polu charytatywnym. Została reaktywowana 10 października 1990 roku przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 roku. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego. Od 2004 roku posiada status organizacji pożytku publicznego.
Na czym polega model francuskiej laïcité i jakie są jego paradoksy?
Jej ponowne otwarcie i rekonsekracja nastąpi w najbliższy weekend.
Następne spotkanie Rady Kardynałów zaplanowano na kwiecień 2025 roku.
„Jedynym grzechem przekazywanym z pokolenia na pokolenie jest grzech pierworodny”.