Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zaprasza do obchodzenia tegorocznego Dnia Diękczynienia. Przypadnie on 5 czerwca.
„Za dwa tygodnie spotkamy się na Polach Wilanowskich, aby przy budowanej świątyni narodowego wotum wdzięczności Bogu przeżywać po raz czwarty Święto Dziękczynienia Bożej Opatrzności. (…)W tym roku, w sposób szczególny, będziemy dziękować Panu Bogu za dwóch największych Polaków dwudziestego wieku: Ojca Świętego Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wyjątkową okazją ku temu stało się wyniesienie na ołtarze pierwszego papieża z rodu Polaków, jakiego w dniu 1 maja dokonał Benedykt XVI. Równie ważnym motywem do dziękczynienia i modlitwy jest zbliżająca się 30. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, a także 110. rocznica Jego urodzin. Dziękując za piękne i święte życie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dokonane przez Niego dla Kościoła i Polski wielkie dzieła, będziemy prosić Boga o jego rychłą beatyfikację” – pisze kard. Nycz.
„Miłością obu tych wielkich Pasterzy był Chrystus, Kościół, Matka Boża i człowiek. Myślę, że w tym zawiera się cała istota życia chrześcijańskiego i droga do świętości. Ci wielcy i święci Polacy uczą nas jeszcze jednego: jak wspólnie zabiegać o dobro Kościoła, człowieka, rodziny i Polski. Obaj byli wielcy i święci, obaj zatroskani o dzień dzisiejszy i przyszłość. Mimo różnicy wieku, doświadczenia i poglądów dotyczących różnych kwestii, nadrzędną była dla nich wspólna troska o sprawy, którym razem służyli. Ta świadomość służby człowiekowi, Kościołowi i Ojczyźnie prowadziła ich do współpracy i wzajemnego ubogacania się po to, aby ubogacać innych. Obaj byli wielkimi patriotami. Na ich mądrym współdziałaniu i wzajemnej jedności bardzo wiele zyskała nasza Ojczyzna i Kościół. Jakże bardzo nam i Polsce potrzeba obecnie takiego przykładu jedności, jaki oni pozostawili” – podkreśla metropolita Warszawy.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.