MSWiA będzie zachęcać przedstawicieli kościołów różnych wyznań, by kwestie związane ze zwrotem majątku rozstrzygane były przed sądem, a nie poprzez komisje majątkowe - poinformowała rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak.
Pod koniec lutego CBA przesłało do najważniejszych osób w państwie - prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu - raport dotyczący działalności zlikwidowanej od pierwszego marca br. Komisji Majątkowej Kościoła katolickiego. We wnioskach biuro zwróciło uwagę, że "wątpliwości budzą też przepisy prawne" dotyczące działania innych komisji majątkowych.
Raport ten trafił również - jak poinformowała PAP rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak - do ministra spraw wewnętrznych i administracji. "Już jesienią prowadzone były rozmowy z przedstawicielami różnych wyznań. Nie było jednak z ich strony chęci do tego, by kwestie związane z komisjami majątkowymi rozwiązać w podobny sposób, jak w przypadku Komisji Majątkowej Kościoła Katolickiego" - dodała Woźniak.
Zaznaczyła jednak, że rozmowy będą kontynuowane i resort będzie zachęcać do tego, by sprawy związane ze zwrotem majątku kościołów rozstrzygane były przed sądami.
Rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Wojciech Pracki powiedział PAP, że kościoły członkowskie Polskiej Rady Ekumenicznej nie chcą likwidacji komisji majątkowych i domagają się, aby działały dalej. Jak wyjaśniał powodem jest m.in. to, że działają one dużo krócej niż Komisja Majątkowa Kościoła katolickiego.
Dodał, że jest jeszcze szereg wniosków, które czekają na rozpatrzenie. Zaznaczył, że w decyzjach tych komisji nie wykryto żadnych nieprawidłowości i w przeciwieństwie do Komisji Majątkowej Kościoła katolickiego wszystko działa sprawnie.
O sprawie napisała środowa "Rzeczpospolita". Według niej chodzi m.in. o komisje: ds. Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, prawosławnego, gmin wyznaniowych żydowskich oraz międzykościelną (ds. adwentystów, baptystów, zielonoświątkowców, metodystów, ewangelików reformowanych i Muzułmańskiego Związku Religijnego).
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.