Poinformował o tym w Lublanie przeor tej ekumenicznej wspólnoty zakonnej, brat Matthew.
Stolica Estonii – Tallin będzie gościła 47. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez Wspólnotę z Taizé. Poinformował o tym w Lublanie przeor tej ekumenicznej wspólnoty zakonnej, brat Matthew. Spotkanie rozpocznie się 28 grudnia 2024 roku i trwać będzie do 1 stycznia 2025 roku.
Przedstawiciele największego w Estonii Kościoła ewangelicko-luterańskiego zaprosili młodych do swej ojczyzny. Zaznaczyli, że chociaż uważana jest za jeden z najbardziej zlaicyzowanych krajów Europy, to nie zabraknie w niej ludzi o wielkim sercu i głębokiej wierze. Dla nich spotkanie z młodymi chrześcijanami z innych krajów będzie wielkim wsparciem.
Wcześniej brat Matthew podziękował rodzinom i parafiom Lublany, które otworzyły swoje drzwi i ugościły uczestników 46. Europejskiego Spotkania Młodych. Jego słów wysłuchała także prezydent Słowenii, Nataša Pirc Musar. Przeor Wspólnoty z Taizé wyraził nadzieję, że spotkanie w Lublanie będzie także proroczym znakiem pojednanej Europy.
Zdaniem gdańskiego biskupa pomocniczego, Piotra Przyborka, spotkania organizowane przez braci z Taizé wnoszą istotny wkład w budowanie takiej pojednanej Europy. „Życzliwość ludzi, którzy nas przyjmują, wszystkich wolontariuszy i to otwarcie, oraz dobre słowa. Druga rzecz to doświadczenie Kościoła bardzo powszechnego. To jest niesamowite, że ten Kościół nas gości i przyjmuje, mieszkamy w rodzinach, w domach, w szkołach, w różnych miejscach. Trzecia rzecz to doświadczenie Pana Boga. Mamy możliwość doświadczenia słowa Bożego, śpiewu, medytacji, tak że bardzo to rozwija, a przede wszystkim zbliża do Pana Jezusa” – powiedział bp Przyborek.
Członkom Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży towarzyszy biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej, Adam Bab. „Razem z nimi przeżywam to, co wydaje mi się akurat na tego rodzaju spotkaniach animowanych przez braci z Taizé jest najcenniejsze, a mianowicie, że sprawa relacji z Panem Bogiem wymaga pewnej prostoty i tutaj tej prostoty mamy mnóstwo: prostoty modlitwy, prostoty, która wynika z ciszy, prostoty relacji, prostoty też i warunków bycia takiego codziennego funkcjonowania” – powiedział delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Dzisiaj Polacy uczestniczą w spotykaniu narodowym i Mszy św. w kościele św. Józefa. Natomiast po wieczornej modlitwie udadzą się do goszczących ich parafii, gdzie będą modlili się o pokój i przywitają Nowy Rok.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.