Grozi nam, że z powodu nowego paktu zwiększy się cierpienie migrantów.
Liczne organizacje, które pracują z migrantami, w tym te katolickie, wyraziły głęboki niepokój co do zmian wprowadzanych przez nowy pakiet migracyjny — piszą biskupi Europy w specjalnym oświadczeniu. Jak zaznaczają, to ważne, że Unia Europejska ostatecznie zaadresowała tę kwestię, ale nieodzowne jest, aby zrobić to w sposób dobry w zgodzie z tożsamością Unii Europejskiej i jej wartościami.
Grozi nam, że z powodu nowego paktu zwiększy się cierpienie migrantów i tych starających się o azyl z powodu masowych zatrzymań na granicach, także rodzin i małych dzieci - piszą przedstawiciele Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej. Wskazują ponadto, że w umowie zawarto przepisy, które będą pozwalać na deportację ludzi do krajów trzecich, które choć uznane za bezpieczne, w rzeczywistości wcale nimi nie są. Chodzi tu o kraje tranzytowe, skąd bezpośrednio przybywają migranci np. z Tunezji.
„Wzywamy Unię Europejską, aby była odważna w stawianiu czoła temu epokowemu wyzwaniu, jakim są ludzie w drodze szukający bezpieczniejszego i lepszego życia dla nich samych i dla swoich bliskich” - piszą członkowie COMECE. Przypominają, że Europa potrafiła niedawno zaprezentować swoją solidarność w przypadku Ukraińców.
Lęk przed obcymi, a także kwestie polityczne, takie jak obawa, by nie przegrać wyborów, nie powinny kształtować polityki migracyjnej. „Zamiast tego mocno wierzymy, że solidarność i szacunek dla godności każdej osoby muszą być wiodącymi wartościami takiej polityki” - podkreślają reprezentanci episkopatów UE.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.