Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” od samego początku wojny na Ukrainie wspomaga miejscowe wspólnoty katolickie obu obrządków.
Nade wszystko chodzi o wsparcie tych miejsc, w których Kościół niesie pomoc duszpasterską i humanitarną osobom pokrzywdzonym przez wojnę. Organizacja nie zapomina także o duchownych, którzy, zaangażowani w intensywną pracę na rzecz ofiar wojny, sami coraz bardziej zaczynają doświadczać wyczerpania związanego z napięciem towarzyszącym wojnie.
Ukrainę po raz kolejny odwiedzili przedstawiciele Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Delegacja pod przewodnictwem sekretarza generalnego tej organizacji Philippa Ozoresa odwiedziła m.in. Lwów, Kijów, Buczę i Irpień.
„Doświadczenie wojny jest ciężkie - mówi kierownik sekcji krajów Europy wschodniej Magda Kaczmarek. - Pojawia się wiele pytań. Dlaczego ta wojna? Dlaczego cierpimy? Dlaczego giną ludzie? Codzienne alarmy, które powodują, że dzieci, starsi i chorzy nie potrafią sobie z tym poradzić. To jest ogromny strach. Pomagamy Kościołowi, który stara się być dla wszystkich. Trzeba przyznać, że tutaj nie rozróżnia się poszczególnych konfesji. W centrum stoi człowiek. Bardzo ważne jest, aby leczyć rany, jakie są wewnątrz osoby. Mieliśmy bardzo wiele spotkań z ludźmi, którzy przeżyli okupację. Bardzo ważne jest, abyśmy pomagali również księżom i siostrom, bo oni starając się pomóc innym, tak samo przeżywają wojnę. Dlatego będziemy otwarci na wszystko, co może im pomóc i co związane jest z przeżywaniem tej wojny.”
Od początku wojny dzięki pomocy darczyńców z całego świata Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” sfinansowało projekty na łączną kwotę 14 milionów euro. Zorganizowano programy rehabilitacyjne, kursy psychologiczne i terapeutyczne. Organizacja wspiera działające na Ukrainie media katolickie, a także udziela pomocy osobom konsekrowanym zaangażowanym w działalność duszpasterską i humanitarną. „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” posiada swoje przedstawicielstwa w 21 krajach, w tym także w Polsce.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.