Biskup Moguncji kard. Karl Lehmann, obchodzi dziś 75. urodziny. Ten wybitny teolog, który przez wiele lat był przewodniczącym Konferencji Biskupów Niemieckich, urodzinowe gratulacje otrzymał od episkopatu swego kraju, a także od przedstawicieli władz państwowych i Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech.
W imieniu biskupów przewodniczący episkopatu Niemiec, abp Robert Zollitsch wyraził uznanie dla kard. Lehmanna podkreślając jego „niezwykłą precyzję teologiczną” oraz wrażliwość etyczną w takich sprawach, jak diagnostyka preimplantacyjna, czy wspomagana śmierć. Według abp. Zollitscha, kard. Lehmannowi udało się uczynić teologię zrozumiałą, a „to jest nieocenioną wartością dla przyszłości Kościoła powszechnego”.
Przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD), Nikolaus Schneider, a także Zjednoczony Kościół Luterański podkreślili „owocny dialog” kard. Lehmanna z Kościołem ewangelickim. W listach gratulacyjnych podziękowali oni Jubilatowi „za poszukiwanie pogłębionej wspólnoty” między Kościołami. Luterański biskup Johannes Friedrich podkreślił, że na tej drodze kard. Lehmann zapoczątkował „wiele z tego, co obecnie uważane jest za normalne w stosunkach między Kościołami”.
Kard. Lehmann jest wybitnym teologiem i wyrozumiałym duszpasterzem, a także - jak twierdzą jego najbliżsi współpracownicy - posiada "mistrzowski talent integracyjny". "To tytan pracy, wiele opowiada, serdecznie się śmieje, a wieczorem chętnie siada z przyjaciółmi przy lampce wina" - mówi bp Heinrich Mussinghof z Akwizgranu.
Ma wielkie wyczucie realiów i jest osobą wielce kompetentną, również w sprawach nie dotyczących bezpośrednio Kościoła i teologii. Zajmuje zdecydowane stanowisko w podstawowych kwestiach życia Kościoła i społeczeństwa, wypowiada się także na temat wszystkich aktualnych problemów, co nie zawsze jest powszechnie akceptowane. Nawiązuje też dialog z różnymi grupami, starając się w ten sposób umocnić podstawę dla wspólnych wartości w społeczeństwie.
Jako biskup Moguncji (od 1983 roku) oraz jako przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich w latach 1987-2008 starał się zawsze dążyć do porozumienia i jedności. Jego zawołanie biskupie "State in fide" (Trwajcie w wierze) jest poniekąd odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata. Pytany o wartość, którą stawia najwyżej, odpowiada: "poszukiwanie Boga we wszystkich sprawach". A cechy, które zdecydowanie odrzuca, to "arogancja połączona z niechęcią do nauki, brak tolerancji i służalczość".
Karl Lehmann urodził się 16 maja 1936 r. w Sigmaringen (archidiecezja Fryburg Bryzgowijski). Filozofię i teologię studiował we Fryburgu i w Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął 10 października 1963 r. w Rzymie z rąk ówczesnego przewodniczącego episkopatu Niemiec, kard. Juliusza Döpfnera, z którym łączyła go wielka przyjaźń. Do dziś nosi pierścień biskupi kard. Döpfnera. W 2001 roku papież Jan Paweł II kreował go kardynałem.
W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego kard. Lehmann zwrócił się do Benedykta XVI z prośbą o zwolnienie go z obowiązków biskupa Moguncji. Papież jednak do tej prośby się nie przychylił i prosił kardynała Lehmanna, by w dalszym ciągu kierował diecezją.
Od swojej diecezji kard. Lehmann otrzymał w prezencie „Mały przewodnik po sprawach wiary i życia”, specjalną publikację zawierającą 157 krótkich tekstów jego autorstwa. We wstępie do tej książki jej wydawca, Barbara Nichtweiß napisała, że tematyczna różnorodność tekstów biskupa Moguncji „sięga dokładnie od kołyski po ostatnią drogę”. Teksty, datowane od 2000 roku do najnowszych czasów, pochodzą z kazań, listów pasterskich, przemówień, wywiadów i komentarzy dla prasy kard. Lehmanna.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.