Metropolici: warszawski - kard. Kazimierz Nycz i krakowski - kard. Stanisław Dziwisz będą przewodniczyć w poniedziałek uroczystościom w sanktuarium narodowym św. Andrzeja Boboli, patrona Polski, w Warszawie.
Uroczystości ku czci św. Andrzeja Boboli, męczennika, patrona Polski i Archidiecezji Warszawskiej, rozpoczną się w sanktuarium narodowym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, o godz. 18. Mszy św. odpustowej przewodniczyć będzie kard. Nycz, a homilię wygłosi kard. Dziwisz.
Andrzej Bobola urodził się w 1591 w Strachocinie k. Sanoka w rodzinie szlacheckiej. Do zakonu jezuitów wstąpił w 1611 r. w Wilnie, gdzie studiował teologię i filozofię. W 1623 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W 1642 r. wyjechał do Pińska, gdzie prowadził w okolicy działalność ewangelizacyjną i działał na rzecz pojednania prawosławnych z kościołem rzymskokatolickim. Jego działalność wzbudziła wielki sprzeciw zarówno wśród prawosławnych, jak i Kozaków wrogo nastawionych do jezuitów i Polaków. 16 maja 1657 r. jezuita został poddany torturom i zamordowany przez Kozaków podczas rzezi w Janowie Poleskim.
Papież Pius XI kanonizował Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku. Tego samego roku jego relikwie zostały sprowadzone z Rzymu do Polski, gdzie zostały złożone pod ołtarzem w kościele księży jezuitów w Warszawie przy ul. Rakowieckiej.
16 maja 2002 r. św. Andrzej Bobola ogłoszony został czwartym patronem Polski, której przychodził z pomocą w różnych trudnych momentach jej dziejów. W jednym z objawień prywatnych zapowiedział odzyskanie niepodległości przez Polskę po zakończeniu I wojny światowej. Wydarzenia z 1918 roku wielu uznało za spełnienie proroctwa. Kiedy młode państwo polskie zaczęło się umacniać i rozwijać, ze wschodu ruszyła ofensywa bolszewicka. Przed Polską pojawiło się widmo zagłady. Wtedy arcybiskup warszawski zarządził odprawienie nowenny za wstawiennictwem Andrzeja Boboli. Po jej zakończeniu, 15 sierpnia polska armia odniosła zwycięstwo nad bolszewikami, zwane popularnie "Cudem nad Wisłą".
W czerwcu 2007 r. Episkopat nadał kościołowi, w którym znajdują się integralne relikwie św. Andrzeja, tytuł sanktuarium narodowego. Posługę duszpasterską w parafii sprawują od dnia jej ustanowienia księża jezuici. Sanktuarium, w którym spoczywają relikwie męczennika, wybudowano w latach 1980-1989.
Święto patronalne św. Andrzeja Boboli przypada 16 maja.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).