W ONZ o Janie Pawle II

Posłanie apostolskie Jana Pawła II, a zwłaszcza jego działalność na rzecz godności ludzkiej i praw człowieka, stało się tematem czwartkowego spotkania w nowojorskiej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Reklama

Blisko 400 osób zaproszonych przez Przedstawicielstwo Dyplomatyczne Stolicy Apostolskiej przy ONZ i Stałe Przedstawicielstwo RP przy tej organizacji wypełniło ECOSOC Chamber, aby wysłuchać wystąpień analizujących misję polskiego papieża, a także osobistych wspomnień o Janie Pawle II.

Dzielili się nimi amerykański pisarz katolicki George Weigel, szef katedry judaistyki przy Uniwersytecie Toronto rabin David Novak oraz profesor studiów myśli chrześcijańskiej Uniwersytetu McGill w Montrealu Douglas Farrow.

Witając gości, stały przedstawiciel RP przy ONZ Witold Sobków przypomniał pielgrzymki papieża do ojczyzny oraz jego słynne wezwanie "nie lękajcie się", które zainspirowało Polaków do pokojowych przemian. Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ arcybiskup Francis A. Chullikatt nazwał Jana Pawła II gigantem naszych czasów.

Uczestnicy panelu koncentrowali się na różnych aspektach życia i nauczania Jana Pawła II. Opowiadali zarówno o jego posłudze religijnej, myśli filozoficznej, jak też związanym z Bogiem pojmowaniu kultury.

Weigel, który jest m.in. autorem popularnej biografii Jana Pawła II "Świadek Nadziei", podkreślił, że beatyfikowany 1 maja papież poświęcił życie w obronie godności ludzkiej.

"Odpowiedzią papieża na strach, który zaciemniał egzystencję człowieka pod koniec XX wieku, jest wspólny wysiłek w celu zbudowania cywilizacji miłości i uniwersalnych wartości opartych na pokoju, solidarności, sprawiedliwości i wolności" - ocenił.

Mówca przekonywał, że Jan Paweł II rozpalił rewolucję świadomości. Jako przykład podał wpływ dziewięciu dni pielgrzymki papieskiej do Polski na przeobrażenia w zniewolonym i nie znającym wcześniej swego rzeczywistego potencjału kraju.

Rabin Novak, który napisał m.in. książkę "In Defense of Religious Liberty", skupił się w swym wystąpieniu na relacjach papieża z Żydami. Mówił o doświadczeniach Karola Wojtyły w okresie II wojny światowej znaczonej ludobójstwem Żydów przez nazistów, a później o zagrożeniach w czasie komunizmu, co także wpłynęło na jego uwrażliwienie na problem godności ludzkiej. Zwrócił też uwagę na doniosłość historycznej wizyty Jana Pawła w rzymskiej synagodze oraz uznanie przez Watykan Izraela.

"Jan Paweł II był tego wieczoru nie tylko w naszej pamięci. Jego życie i praca na tym świecie, zwłaszcza na rzecz godności człowieka, pozostaje dla nas wciąż źródłem inspiracji" - zapewnił Novak.

Douglas Farrow przyznał, że nie dostąpił zaszczytu osobistego spotkania z polskim papieżem, ale gruntownie zapoznał się z jego nauczaniem. Kanadyjczyk, który jest autorem książki "Ascension Theology", ustosunkował się przede wszystkim do problematyki małżeństwa i rodziny.

"Dzisiaj musimy przede wszystkim słuchać uważnie ostrzeżeń papieża przeciw myleniu kultury praw z kulturą godności. Prawa to nie wszystko. Prawa muszą opierać się na godności" - powtarzał Farrow wskazania Jana Pawła II. Współczesne metody atakowania instytucji małżeństwa i rodziny określił jako ataki na istotę godności ludzkiej.

Panel przyciągnął m.in. dyplomatów, przedstawicieli duchowieństwa, biznesu, a także naukowców.

"Sądzę, że beatyfikacja papieża przyszła w samą porę. Moja miłość dla tego człowieka za jego ukochanie ludzkości jest czymś, czego nie potrafię wyrazić; ja to czuję" - powiedziała PAP przybyła na spotkanie do ONZ dr Marlene Clyvert z nowojorskiego Uniwersytetu Columbia.

Ambasador Sobków za główny cel panelu uznał przypomnienie postaci Jana Pawła II szerokiemu gronu reprezentującemu wiele państw świata. "Bardzo istotne jest także to, że wszystkie wypowiedzi były bardzo korzystne dla Polski" - powiedział w rozmowie z PAP ambasador.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama