Odtąd jest on poświęcony kolejnemu blokowi tematycznemu: Współodpowiedzialni w misji.
Rozpoczął się nowy etap synodu o synodalności. Odtąd jest on poświęcony kolejnemu blokowi tematycznemu: Współodpowiedzialni w misji. Dzisiejszy dzień rozpoczął się jednak od dramatycznego wezwania do skruchy i nawrócenia. Wystosował je podczas porannej Eucharystii sprawowanej przy grobie św. Piotra kard. Fridolin Ambongo.
Kard. Ambongo jest kapucynem, arcybiskupem Kinszasy oraz przewodniczącym rady afrykańskich episkopatów (SCEAM). W homilii, odwołując się zarówno do czytań mszalnych, jak i instrumentum laboris, mówił o słabościach współczesnego Kościoła, kryzysie zaufania i wiarygodności, antyświadectwie, które oddala ludzi. Wszystko to sprawia, że jak starotestamentalni kapłani z Księgi Joela, jesteśmy dziś wezwani do płaczu i zawodzenia z powodu słabości nas jako Kościoła – powiedział kard. Ambongo.
Diabeł stara się zrujnować dzieło Boże
„O tak, bracia i siostry, jesteśmy tutaj, aby płakać i prosić Boga o przebaczenie za nasze winy, indywidualnie i zbiorowo. Ale najlepszym sposobem takiego opłakiwania jest odwaga, by wejść na drogę pokuty i nawrócenia, która otwiera drogę do pojednania, uzdrowienia i sprawiedliwości. Dzisiejsza Ewangelia mówi o walce Jezusa z diabłem. Przypomina nam, że diabeł jest zawsze obecny, że szatan jest aktywny w naszym świecie. Jego siła tkwi właśnie w strategii polegającej na tym, by o nim zapomnieć i by przejawiał się w jak najbardziej uwodzicielskich, a zarazem uspokajających postaciach. Dobrze znając swoją ofiarę, diabeł atakuje w najbardziej wrażliwym punkcie. Jak słusznie zauważył papież Benedykt XVI, „zły zawsze stara się zrujnować dzieło Boże, siejąc podział w ludzkim sercu, między ciałem a duszą, między jednostką a Bogiem, w relacjach międzyludzkich, społecznych i międzynarodowych”. Zły, demon sieje kąkol, podziały i niezgodę. Drodzy bracia i siostry, jeśli odważymy się spojrzeć na obecną rzeczywistość naszego Kościoła, nie trudno dostrzec, jak mocno działa zły i wpływa na nasz sposób bycia i działania. Zły, diabeł chce nas podzielić i może nawet wykorzystać niektórych z nas do własnych celów, aby powiodła się jego misja.“
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Jałmużnik Papieski pojechał z pomocą na Ukrainę dziewiąty raz od wybuchu wojny.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.