To bardzo wielkie wyzwanie, bo nie byliśmy przygotowani na tak wielki kryzys.
Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) apeluje o wsparcie finansowe, aby móc zareagować na kryzys humanitarny w Strefie Gazy. Dyrektor tej agencji na Europę, Marta Lorenzo, informuje, że brakuje praktycznie wszystkiego: wody pitnej, żywności, schronienia. UNRWA zorganizowała już 92 tymczasowe ośrodki w szkołach Strefy Gazy, gdzie przebywa ponad 220 tys. osób.
To bardzo wielkie wyzwanie, bo nie byliśmy przygotowani na tak wielki kryzys – podkreśla Lorenzo w rozmowie z Radiem Watykańskim. Potrzeby są ogromne, wystarczy pomyśleć, że szkoła w jeden dzień staje się schronem dla setek osób
„Zaapelowaliśmy o pilne udzielenie wsparcia finansowego, aby zaspokoić te najbardziej podstawowe potrzeby, ale przede wszystkim potrzebujemy otwarcia dostępu dla pomocy humanitarnej, otwarcia przejść granicznych, abyśmy mogli sprowadzić do Strefy Gazy żywność, wodę, paliwo i je dystrybuować. Prosimy o 104 miliony dolarów, aby zaspokoić podstawowe potrzeby. Trzeba zrozumieć, że zanim zaczął się ten kryzys, ludzie w Gazie byli już bardzo, bardzo biedni, w trudnej sytuacji. 80% populacji polegało na pomocy humanitarnej. Dbaliśmy o potrzeby żywnościowe 1,2 miliona ludzi, co stanowi 60% populacji Gazy – mówi kobieta. - Więc nie chodzi tylko o odpowiadanie na ten kryzys, ale o pomaganie społeczeństwu, które już wcześniej znajdowało się w bardzo, bardzo trudnej sytuacji. W związku z tym chciałbym podkreślić, że możliwe jest przekazywanie darowizn za pośrednictwem naszej strony internetowej UNRWA.org. Te darowizny, kiedy dotrą, pozwolą nam kontynuować dostarczanie pomocy tym ludziom, którzy żyją w bardzo, bardzo trudnych warunkach. Wystarczy sobie wyobrazić, jak wyglądają obecne tymczasowe ośrodki; pomyśleć, że szkoła w jeden dzień zmienia się w ośrodek, zapełnia się mieszkańcami. Brakuje choćby łazienek. Tak więc choć finanse, o które apelujemy, nie mogą zmniejszyć cierpienia psychicznego, to przynajmniej mogą przyczynić się do zaspokojenia podstawowych potrzeb.“
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.