Szkolne koła Caritas otrzymały konkretne narzędzie do pracy z wolontariuszami. Propozycja opowiada na potrzeby opiekunów i członków grup, które angażują się w pomoc innym.
Opiekunami szkolnych kół Caritas są w przeważającej większości katecheci, którzy poza swoimi zawodowymi obowiązkami realizują misję Kościoła. - Zdarzają sie też nauczyciele innych przedmiotów, którzy widzą, że wolontariat jest szansą dla młodych ludzi, by mogli się wyrwać z codziennej rutyny i stworzyć pewne więzi w relacji z kolegami i koleżankami, by realizować wspólny cel, jakim jest dostrzeżenie i pomoc drugiemu człowiekowi - mówi ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas.
Kapłan tłumaczy, że ta aktywność zwykle nie wiąże się z bezpośrednim kontaktem z potrzebującymi, ale z organizacją np. zbiórek rzeczowych - ubrań czy żywności. - Uczniowie biorą również udział w akcjach związanych z promocją idei Caritas - dodaje.
Aby móc dobrze pracować z dziećmi i młodzieżą, opiekunowie SKC spotykają się na regularnych szkoleniach. W tym, które odbyło się w piątek (6 października), wzięło udział 20 nauczycieli. Gościem spotkania była s. Beata Zawiślak z Caritas Polska, współautorka podręcznika dla wolontariuszy "Dobra jest więcej". - Jestem bardzo dumna z tego poradnika - zaznacza urszulanka, ale podkreśla, że jest on owocem pracy wielu specjalistów. Przyznaje, że pomysł na jego stworzenie wziął się od publikacji materiałów formacyjnych na stronie internetowej i w kwartalniku Caritas dla opiekunów SKC. Te publikacje były związane z realizacją projektu Laudato si'. Okazało się bardzo przydatne.
- Opiekunowie SKC mają bardzo mało czasu na przygotowania, bo zajmują się konkretną pracą w terenie lub swoimi podopiecznymi. Stąd pomocą dla prowadzenia tych grup mają być scenariusze na kolejne spotkania. Są tak skonstruowane, by dotykały kalendarza roku liturgicznego, ale były też osadzone w kalendarium roku szkolnego. Przy ich tworzeniu korzystaliśmy z pomocy wielu opiekunów SKC, którzy dzielili się swoimi przemyśleniami, co powinno się znaleźć w naszym poradniku, by stał się realną pomocą, a nie tylko kolejną książką na półce - wyjaśnia.
"Dobra jest więcej" jest bezpłatnie rozprowadzany zarówno w formie tradycyjnej (przez centralę Caritas Archidiecezji Wrocławskiej), jak i elektronicznej na stronie www.wolontariat.caritas.pl. Siostra Beata zwraca uwagę na rozdział poświęcony prawu, w którym zebrane zostały wszelkie regulaminy i zasady przeprowadzania akcji charytatywnych. - Nie brakuje także kart pracy i pomysłów na przeprowadzanie zabaw integrujących uczniów - dodaje.
Urszulanka przekonuje, że podręcznik i działalność SKC jest odpowiedzią na fakt, że wielu młodych odchodzi od Kościoła, a jednak wolontariat jest przestrzenią, w którą się chętnie angażują. - Przy okazji treści religijne, na których się opieramy, mogą stać się elementem formacyjnym młodego człowieka - tłumaczy.
Projekt powstania podręcznika finansowo wsparło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Na terenie archidiecezji wrocławskiej funkcjonuje 50 szkolnych kół Caritas, których członkami jest ok. 800 uczniów szkół podstawowych i średnich.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.