Miejsca kultu religijnego są, ze względu na ich dostępność i ogólnie ograniczone środki bezpieczeństwa, wśród tych szczególnie narażonych na ataki. Już po raz ósmy 23 września na wrocławskim Ostrowie Tumskim na ten temat rozmawiali specjaliści różnych dziedzin.
Organizatorem konferencji naukowej "Racjonalizacja procesów zapewnienia bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych" jest Fundacja Obserwatorium Społeczne.
Główny jej cel to wymiana dobrych praktyk i przykładów z dziedziny bezpieczeństwa zgromadzeń religijnych. Jest to możliwe dzięki połączeniu wiedzy naukowej środowisk akademickich z doświadczeniem praktyków, tj. przedstawicieli instytucji religijnych, specjalistów ds. bezpieczeństwa, w tym funkcjonariuszy formacji mundurowych, na co dzień odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
Podczas tegorocznej edycji wydarzenia podejmowano temat bezpieczeństwa pożarowego budowli sakralnych. Dyskutowano o pożarze katedry w Gorzowie Wielkopolskim, rozmawiano o bezpieczeństwie pożarowym w kontekście wojny na Ukrainie.
Konferencja zgromadziła również ekspertów współpracujących z Fundacją Obserwatorium Społeczne w ramach projektów SHIELD i ProSPeReS.
Spotkanie naukowe było też okazją do uhonorowania osób zaangażowanych w organizację konferencji. Pamiątkowe statuetki przyznawane przez Instytut Bezpieczeństwa Społecznego otrzymali prof. Bernard Wiśniewski, inicjator dorocznych spotkań, profesor Robert Socha, dr hab. Aleksander Babiński i dr hab. Jacek Zboina. Statuetkę dla dr hab. Romana Ratusznego, pracującego w Ukrainie, odebrał jego syn. Okolicznościową grafiką został wyróżniony dr Robert Gwardyński – wicedyrektor Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego we Wrocławiu.
Przy organizacji Fundacja Obserwatorium Społeczne współpracuje z Akademią Pożarniczą w Warszawie, Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej, Lwowskim Państwowym Uniwersytetem Bezpieczeństwa Życia oraz Papieskim Wydziałem Teologicznym we Wrocławiu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Pielgrzymi będą mogli zbierać pieczątki do specjalnego paszportu w wydaniu papierowym oraz cyfrowym.
„Nie chcę powiedzieć, że przywykliśmy do katastrof, ale wiara nas nie opuszcza”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Papież postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult 16 karmelitanek bosych z Compiègne.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).