Dziś przypada 60. rocznica śmierci Roberta Schumana, który jako powojenny szef francuskiej dyplomacji był jednym z głównych pomysłodawców integracji europejskiej. Schumanowi chodziło o duszę Europy, dla niego integracja to dużo więcej niż tylko projekt ekonomiczny – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Krystian Sowa SJ, dyrektor Kaplicy dla Europy, ekumenicznego ośrodka duszpasterskiego w Brukseli.
Do postaci Schumana często odwołuje się Papież Franciszek, apelując, by Europa powróciła do wizji ojców założycieli, którzy byli ludźmi głębokiej wiary. Sam Schuman zmarł w opinii świętości. Trwa jego proces beatyfikacyjny. W 2021 r. Papież zatwierdził dekret, uznający heroiczność cnót. Schuman codziennie uczestniczył w Mszy św., regularnie odmawiał brewiarz. Swą działalność polityczną traktował jak misję - mówi ks. Sowa.
„Robert Schuman był człowiekiem niezwykłym. Człowiek głęboko duchowy, człowiek modlitwy. Człowiek praktyczny. Łączył modlitwę z działaniem. Tą wiarą nie żył w jakiejś przestrzeni abstrakcyjnej. Był przekonanym Europejczykiem, człowiekiem wielu kultur. Sam określał się jako Luksemburczyk z urodzenia, wykształcony w Niemczech, Francuz z serca i katolik z przekonania, czyli osoba rzeczywiście kompetentna do tego, żeby przerzucać mosty pomiędzy państwami i kulturami. To człowiek, który traktował swoje zaangażowanie polityczne jako misję, jako służbę Bogu i ludziom. Nie wszyscy wiedzą, że w młodości chciał wstąpić do seminarium, lecz jego najlepszy przyjaciel powiedział mu: dziś potrzebujemy świętych w garniturach. Myślę, że to bycie świętymi w garniturach jest zaproszeniem dla wszystkich pracowników europejskich, a także dla wszystkich, którzy chcą łączyć wiarę z obecnością w życiu społecznym czy politycznym.“
Z okazji 60. rocznicy śmierci Roberta Schumana przewidziano szereg wydarzeń upamiętniających postać i dzieło tego francuskiego polityka. W Kaplicy dla Europy w Brukseli zaplanowano dziś wieczór Mszę koncelebrowaną przez ks. Sowę i ks. Manuela Barriosa Prieto, sekretarza generalnego Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE.
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
To nie wojna. T korzystanie z praw zagwarantowanych w konstytucji.