Od 15 do 17 września 2023 r. potrwa w Gdańsku Światowy Kongres Rodzin Polonijnych. Będzie to okazja dla małżonków zdobycia wiedzy i umiejętności w zakresie budowania relacji, aby tworzyć szczęśliwą rodzinę - powiedział PAP delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej bp Piotr Turzyński.
VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych odbędzie się 15-17 września 2023 r. w Gdańsku pod hasłem "Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w rodzinę".
"Obserwujemy dziś kryzys rodziny. Z jednej strony ludzie mają tęsknotę za stałymi relacjami, a z drugiej nie potrafią ich budować, co sprawia, że są one coraz bardziej kruche. W czasie kongresu chcemy dać małżonkom konkretne narzędzia i wskazać kierunki podejmowanych działań. Pokazać, że szczęcie rodzinne zdobywa się poprzez pracę nad sobą, co wymaga trudu. Siłę do tego daje nam Bóg i wartości chrześcijańskie" - powiedział PAP bp Turzyński.
Przyznał, że "wszędzie tam, gdzie jest relatywizacja wartości życia, osoby ludzkiej oraz małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, tam rodzinom jest dużo trudniej budować wzajemne relacje".
Powiedział, że w programie zaplanowano kilka sesji. W czasie pierwszej podjęty zostanie temat tożsamości polskiej rodziny na emigracji i miejsca w niej dzieci. Druga będzie poświęcona budowaniu relacji w rodzinie. Trzecia skupi się na objawieniach Matki Bożej w Kibeho (Rwanda).
"Na ich przykładzie będziemy chcieli wskazać rodzinom duchową drogę odnowy, zwłaszcza w sytuacjach trudnych i kryzysowych" - powiedział bp Turzyński.
Podczas czwartej sesji jej uczestnicy podejmą temat zmian dokonujących się we współczesnej rodzinie, w tym np. kwestię samotności. Podczas kolejnej - poruszą temat pielęgnowania polskości w życiu rodzin na emigracji i relacji z dorastającymi dziećmi i młodzieżą.
"Zaplanowaliśmy także szereg warsztatów, w ramach których uczestnicy będą mogli uzyskać kompetentne wsparcia w wypełnianiu podstawowych zadań rodzinnych, np. w zakresie umacniania relacji małżeńskich, realizacji zadań prokreacyjno-wychowawczych, w tym m.in. odzyskania kontaktu z dzieckiem, sposobów wyrywania dzieci z uzależnienia od świata wirtualnego i pomocy specjalistycznej w sytuacjach trudnych, np. przebaczenia w relacjach czy przeżywania żałoby po utracie potomstwa" - wskazał bp Turzyński.
Zapewnił, że uczestnicy kongresu będą mieli również możliwość spotkań indywidualnych z różnymi specjalistami.
W gronie prelegentów kongresu znajdą się m.in.: ks. prof. Robert Skrzypczak, rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, dr Małgorzata Stopikowska, dr Jacek Pulikowski, dr siostra Maria Kwiek, prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii Bogna Białecka, red. Rafał Porzeziński, ks. dr Jarosław Szymczak, diecezjalny doradca życia rodzinnego diecezji warszawsko-praskiej Małgorzata Walaszczyk czy opiekun Wspólnoty Rodziców po Stracie Dziecka ks. dr Jan Uchwat.
Bp Turzyński zapowiedział, że ostatniego dnia Kongresu jego uczestnicy wezmą udział w Pieszej Archidiecezjalnej Pielgrzymce Małżeństw i Rodzin do sanktuarium Matki Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie. W czasie mszy św. pod przewodnictwem bp Wiesława Szlachetki małżonkowie oczekujący narodzin dziecka otrzymają błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
W czasie kongresu Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wręczy medal "Pro Polonia et Ecclesia", przyznawany instytucjom i osobom za pracę i zasługi w duszpasterstwie polskojęzycznym, za pracę wśród Polonii w różnych miejscach świata.
Zaplanowano także czas na zwiedzaniem Gdańska i okolic w tym m.in. Westerplatte.
"Wśród osób, które zapisały się już na kongresu, są rodziny m.in. z Niemiec, Francji, Szwajcarii, USA, Włoch, Litwy i z Ukrainy" - wskazał delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej. W poprzednich edycjach byli także małżonkowie z Wielkiej Brytanii, Australii, Grecji, Hiszpanii, Islandii, Kanady, Mołdawii, Norwegii, Szwecji czy Stanów Zjednoczonych.
Kongres odbędzie się w formie hybrydowej - stacjonarnie w Gdański i online (częściowa transmisja).
I Kongres Rodzin Polonijnych odbył się 26 i 27 października 2019 r. w La Fert,-sous-Jouarre pod Paryżem. W związku z pandemią następne były organizowane online. 21 listopada 2020 r. pod hasłem "Małżeństwo w centrum duszpasterskiej troski Kościoła na emigracji", a kolejny - 16 stycznia 2021 r. - pod hasłem "Idź i odbuduj mój Kościół domowy". IV Międzynarodowy Kongres Rodzin Polonijnych, odbył się online 20-21 listopada 2021 r. V kongres 10-11 września 2022 r. obradował w Międzynarodowym Centrum Ewangelizacji "Marianum" w Carlsbergu - miejscowości związanej z ks. Franciszkiem Blachnickim, wieloletnim wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założycielem Ruchu Światło-Życie i wspólnoty Domowego Kościoła dla małżeństw.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.