Słoweńcy cierpią z powodu najbardziej katastrofalnej powodzi w historii kraju. Kataklizm na początku sierpnia zniszczył dwie trzecie terytorium Słowenii. Potrzeba wielowymiarowej pomocy. Wsparcie niesie m.in. Caritas Polska.
Dostarczyliśmy już 10 ton pomocy rzeczowej i przekazujemy fundusze na leczenie psychologiczne – mówi Dominika Chylewska z tej organizacji.
„Jeśli chodzi o pomoc Słowenii, to nasze działania są wielowymiarowe. Pozostajemy w stałym kontakcie z naszym partnerem, czyli Caritas Słowenia. Z jednej strony przekazaliśmy od razu 100 tys. zł na pomoc najbardziej potrzebującym. W tym pierwszym trybie emergency wyruszył też transport humanitarny. Razem z Wojskiem Polskim zorganizowaliśmy takie dostarczenie ok. 10 ton pomocy rzeczowej. To przede wszystkim osuszacze, żywność z długim terminem ważności, ubrania, tekstylia, ręczniki, pościele, ale też sprzęt techniczny, który ma pomóc odgruzować domy i te miejsca, które zostały zalane. Chodzi tutaj o około dwie trzecie kraju i 4 tys. domostw. Środki ze zbiórki w kościołach zostaną przekazane Caritas Słowenii na odbudowywanie domów i na inne prowadzone przez nich obecnie działania, czyli osuszanie, odgruzowywanie, odbudowywanie mieszkań. Wiemy też, że pojawiła się już teraz potrzeba pomocy psychologicznej, co jest bardzo, bardzo ważnym aspektem, dlatego że ludzie stracili dorobek swojego życia, są w traumie. Wiemy, iż Caritas Słowenia już uruchomiła taką pomoc. Każdy może zadzwonić do osoby wspierającej i z nią porozmawiać. Człowiek w tak trudnej sytuacji też potrzebuje wsparcia psychologicznego i na pewno wsparcia duchowego. I to staramy się zapewnić.“
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.