Werbiści obchodzą w tym roku 40 lat pracy misyjnej w Korei Południowej. Przez zakonnikami nowe wyzwania i nowe możliwości.
Posługa misyjna w Kościele lokalnym odbywa się prawie wyłącznie poprzez służbę migrantom, których jest wielu, gdyż Korea przyjmuje studentów i pracowników z sąsiednich krajów. Każda diecezja ma swoje centrum posługi migrantom. Werbiści pracują zwłaszcza wśród Filipińczyków, Indonezyjczyków, Timorczyków i Wietnamczyków.
Obszarem pracy duszpasterskiej są m.in. tzw. rodziny wielokulturowe, powstałe w wyniku małżeństw Koreańczyków z migrantami, prowadzenie rekolekcji i poradnictwo duchowe. W 2020 roku werbiści zainaugurowali działalność Centrum Duchowości, które mieści się w miejscowości Naechon.
Jak wskazuje serwis werbisci.pl, zmiany w koreańskim społeczeństwie zachodzą bardzo szybko. Powoduje to poważne problemy na poziomie osobistym i rodzinnym. Wele rodzin się rozpada, młodzi ludzie nie decydują się na małżeństwo, a jeśli już, to wolą nie mieć dzieci. Wzrasta liczba rodzin wielokulturowych, co sprawia, że dzieci z tych rodzin potrzebują nieco więcej czasu na pełne zintegrowanie ze społeczeństwem.
Jeśli chodzi o Kościół katolicki, liczba powołań diecezjalnych zaczęła spadać, co jest dużym wyzwaniem na przyszłość dla całej wspólnoty katolickiej w kraju. Katolickie diecezje są jednak na razie samowystarczalne tak pod względem zasobów ludzkich jak i finansowych.
Większość mieszkańców Korei Południowej nie deklaruje przynależności do żadnej religii. Wśród reszty społeczeństwa katolicy stanowią zdecydowaną mniejszość. Najwięcej jest buddystów i protestantów.
"Należy zadać pytanie: co Duch Święty może jeszcze przygotować dla pracy misyjnej werbistów w Korei? - pisze o. Anselmo Ribeiro SVD w swoim raporcie po wizytacji generalnej. - Oceniając posługę werbistów w ograniczonym kontekście wizytacji generalnej, powiedziałbym, że podobnie jak Izraelici w Biblii - wciąż jesteśmy na czterdziestoletniej pustyni. Nadszedł jednak czas, aby zintensyfikować działania, by znaleźć by znaleźć nową tożsamość jako zakonnicy i misjonarze, szczególnie jeśli chodzi o sposób prowadzenia misji w społeczności międzykulturowej".
Obecnie w Korei posługuje 20 misjonarzy z 7 narodowości. 6 z nich pochodzi z Korei, 4 z Wietnamu, 4 z Indonezji, 3 z Indii i po jednym z Filipin, Madagaskaru i Demokratycznej Republiki Konga. W tej grupie jest 17 kapłanów i 3 braci zakonnych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.