W Polsce Caritas prowadzi 20 Domów Samotnej Matki, w których wsparcie otrzymują 132 kobiety z małymi dziećmi. Wsparcie organizacji otrzymują także w Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom kobiety z dziećmi, które przekroczyły polską granicę.
W kraju działa także 60 Okien Życia, dzięki którym udało się uratować 160 dzieci, w tym 7 w 2022 r. - poinformował PAP Caritas Polska.
Organizacja podkreśla, że niesie pomoc potrzebującym kobietom, oferując schronienie, pomoc administracyjną, ciepłe posiłki, ale też życzliwość i otwartość.
W Polsce działa 20 Domów Samotnej Matki, w których wsparcie otrzymują 132 kobiety z małymi dziećmi. Ich pobyt trwa w placówkach od 3 miesięcy do 2-3 lat. "Są domy z miejscami dla 5 kobiet, inne mają takich miejsc 30. Najczęściej więcej zgłoszeń pojawia się po świętach Bożego Narodzenia, Nowym Roku i Wielkanocy. Obecnie najwięcej matek przebywa w trzech ośrodkach w archidiecezji kaliskiej, częstochowskiej oraz archidiecezji gdańskiej" - przekazała PAP z Caritas Polska.
Przeczytaj: Z okazji Dnia Matki ministerstwo rodziny przypomina o świadczeniach wypłacanych mamom
Jeśli placówka współpracuje z gminą, wówczas kobiety składają wnioski o miejsce w domu samotnej matki, gdzie jest sprawdzana ich trudna sytuacja materialna i życiowa. Następnie pracownik opieki społecznej wydaje uzasadnienie jej pobytu w placówce. Można także zgłaszać się bezpośrednio do Domu Samotnej Matki, gdzie również badana jest zasadność pobytu.
W przypadku braku miejsca pracownicy placówek starają się pomóc kobiecie w trudnej sytuacji. Na podstawie własnego doświadczenia, posiadanych kontaktów służbowych szukają miejsca w zaprzyjaźnionych placówkach na terenie gminy czy powiatu.
Kobiety często trafiają do placówki z powodu braku wsparcia ze strony najbliższych, chwilowego kryzysu, sytuacji losowych, przemocy w rodzinie, nadużywania alkoholu lub innych środków odurzających oraz braku warunków do zaspokojenia podstawowych potrzeb swoich i dziecka.
Przeczytaj: Siedem rad wyjątkowych Mam wybitnych Polaków
Jak podkreśla Caritas, kobiety otrzymują wsparcie w macierzyństwie oraz wychowaniu najmłodszego pokolenia. W domach są także matki z niepełnosprawnościami intelektualnymi, co dodatkowo utrudnia im codzienne funkcjonowanie. Niektórzy z najmłodszych podopiecznych również borykają się z dysfunkcjami rozwojowymi.
Caritas pomaga kobietom i dzieciom, które przekroczyły granicę także w Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom.
W Domu Matki i Dziecka w Przemyślu mieszkają np. kobiety, które uciekły z ogarniętej wojną Ukrainy. "Jesteśmy dumni, że w trudnych okolicznościach wojny możemy realizować dzieło pomocy wobec tych kobiet i dzieci. Każdy człowiek o dobrym sercu może się zaangażować. Warto do nas przyjść i zapytać, jak to zrobić. Warto też modlić się o pokój" - powiedział ks. Paweł Konieczny z Caritas Polska.
W placówce kobiety mają do dyspozycji własny pokój oraz przestrzeń, o którą dbają wspólnie np. kuchnię, dzieloną z innymi mieszkankami ośrodka. Znajdą także pomoc w codziennych obowiązkach szkolnych, wsparcie w zarządzaniu własnym budżetem czy wzmocnienie świadomości zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu. Wiele bierze udział w terapii psychologicznej oraz z różnego rodzaju warsztatach. Są dla nich organizowane także konsultacje prawnicze, które pozwalają poprawić ich sytuację prawną.
Domy Samotnej Matki finansowane są w różny sposób - częściowo z budżetu danej gminy, na terenie której znajduje się placówka (współpracuje ona z GOPS/MOPS, które także mogą kierować kobiety do tych ośrodków), ale w dużej części na ich budżety składają się dobrowolne wpłaty od darczyńców oraz środki z caritas diecezjalnych.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.