Oświadczenie liderów organizacji skupionych w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.
„Szczególne znaczenie ma promocja i poszanowanie ludzkiego życia w jego prenatalnej fazie, gdyż jest ono brutalnie niszczone na niezwykle szeroką skalę” – liderzy organizacji skupionych w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia wydali dziś oświadczenie o znaczeniu postawy „za życiem”.
W wydanym dziś oświadczeniu zwrócono uwagę, że postawa „za życiem” charakteryzuje się m.in.: wdzięcznością i szacunkiem za dar życia oraz pragnieniem, aby wszyscy je chronili; staraniem, aby każde poczęte dziecko było przyjmowane z miłością i otaczane troską; uznaniem rodziny za wielką wartość i fundament społeczeństwa; pogłębianiem wiedzy na temat rozwoju prenatalnego człowieka; używaniem pozytywnego języka ukazującego problematykę ochrony ludzkiego życia.
Podkreślono, że duże znaczenie dla postawy „za życiem” ma życzliwe i pozytywne pozyskiwanie osób i poparcia społecznego dla ochrony ludzkiego życia. „Dlatego przeciwne tej postawie jest zachowanie agresywne, tworzenie podziałów i konfrontacji, a także piętnowanie kobiet, które dokonały aborcji. Sprzyja to odpychaniu w miejsce pozyskiwania dla zmiany postaw, w kierunku szacunku dla ludzkiego życia” – napisano w oświadczeniu, które na Walnym Zgromadzeniu 18 marca 2023 r. przyjęli liderzy organizacji skupionych w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. W czasie tego spotkania zdecydowano także, że wybitny lekarz ginekolog-położnik prof. Włodzimierz Fijałkowski będzie drugim – obok bł. ks. Jerzego Popiełuszki – patronem Federacji. Do PFROŻ przyjęto też nowe organizacje „za życiem”.
Federacja jest żywa. Jest dużo młodych ludzi, którzy reprezentują ruchy działające na rzecz potrzebujących. To jest w tej chwili największa potrzeba. Rozumiemy się znakomicie – nie konfrontacja, a budowanie środowiska i postawy „za życiem” – mówi wiceprezes PFROŻ Ewa Kowalewska z Human Life International – Polska.
W poniedziałek 20 marca Polska Federacja Ruchów Obrony Życia wraz z Katolicką Agencją Informacyjną zorganizowała debatę “Jak skutecznie chronić ludzkie życie w jego prenatalnej fazie?”. Debata odbyła się na początku tygodnia, w którym obchodzony jest Narodowy Dzień Życia (24 marca) i Dzień Świętości Życia (25 marca). Jej celem było przedstawienie głównych zadań, wokół których winny koncentrować się działania osób, organizacji społecznych i innych struktur, aby zapewnić promocję i poszanowanie ludzkiego życia.
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.