Decyzja ta nie jest jednak kwestionowaniem prawa Kościoła do decydowania w tym względzie.
Biskup Carlos Rossi Keller z diecezji Frederico Westphalen w brazylijskim stanie Rio Grande do Sul, zatwierdził modlitwę prywatnego nabożeństwa do papieża Benedykta XVI, który zmarł 31 grudnia 2022 r. w wieku 95 lat w Rzymie. Specjaną modlitwę opublikował modlitwę w języku portugalskim, hiszpańskim, francuskim i włoskim. „Jako dzieci Kościoła musimy modlić się i prosić Boga o wieczny odpoczynek w niebie” – powiedział hierarcha dzieląc się modlitwą po portugalsku na swojej stronie na Facebooku. „Ale jako świadectwo jego hojnego oddania się Bogu i wiedząc, że jego ostatnimi słowami były„ Panie, kocham Cię ”, możemy również prywatnie prosić o jego wstawiennictwo” – wyjaśnił Rossi.
W swoim poście podkreślił, że „zgodnie z dekretami papieża Urbana VIII oświadczamy, że w żaden sposób nie ma to na celu wyłączenia osądu władzy kościelnej i że ta modlitwa nie ma celu publicznego kultu”. Biskup zaznaczył również, że łaski przypisywane wstawiennictwu papieża Benedykta XVI należy przekazywać Wikariatowi Rzymu.
Modlitwa do prywatnego odmawiania
Wiekuisty i wszechmogący Boże, któryś wzbudził w sercu Twojego sługi Papieża Benedykta XVI szczere pragnienie spotkania się z Tobą i głoszenia Ciebie, stając się pokornym „współpracownikiem prawdy” i oddając się jako sługa dla Chrystusa i dla Kościoła spraw, abym także umiał kochać Kościół Chrystusowy i abym mógł w swoim życiu podążać za odwiecznymi prawdami, które on głosi. Racz, Panie, otoczyć chwałą sługę Twego, papieża Benedykta XVI, i udziel za jego wstawiennictwem łaski, o którą Cię teraz proszę (wspomnij o swojej prośbie). Amen.
Odmów: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i Chwała Ojcu.
Ta historia została po raz pierwszy opublikowana przez ACI Prensa, hiszpańskojęzycznego partnera prasowego CNA. Została przetłumaczona i dostosowana przez CNA.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.