Zejdźmy w te święta na ziemię i włóżmy miłość Boga w świat - zaapelował arcybiskup koadiutor archidiecezji katowickiej Adrian Galbas. Niech dzięki tym świętom nasz świat trochę urośnie, niech będzie bardziej strawny - wezwał hierarcha.
W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych arcybiskup koadiutor archidiecezji katowickiej złożył wiernym przed świętami Bożego Narodzenia dwa życzenia. "Pierwsze, żebyśmy pamiętali, że Chrystus jest dla nas, jak chleb. On sam tak o sobie powiedział: jestem chlebem żywym, który zstąpił, z nieba" - przypomniał abp Galbas.
"Chrystus nie jest jakimś rarytasem, dostępnym tylko dla wybranych, wykwintną potrawą, na którą mogą sobie pozwolić tylko niektórzy. On jest chlebem, prostym, dostępnym, pożywnym dla każdego. Pamiętajmy o tym, kiedy będziemy śpiewać w te święta o Betlejem, czyli o domu chleba, i kiedy będziemy dzielić się opłatkiem, czyli chlebem" - wskazał abp Galbas.
Archidiecezja Katowicka Czas zejść na ziemię"Życzę także wam i sobie, żebyśmy w te święta zrobili to, co zrobił Chrystus, czyli zeszli na ziemię. Przestańmy już idealizować świat, Kościół, innych i siebie, bo to bywa bardzo przemocowe i agresywne. Zamiast tego, zróbmy coś innego" - zaapelował.
"Sami doświadczywszy miłości i dobroci Boga, która objawiła się w Chrystusie, włóżmy je w ten świat, w rzeczywistość, o której papież Franciszek powie, że jest ważniejsza, niż idea. Włóżmy tak, jak się wkłada odrobinę zaczynu do ciasta, by urosło" - wskazał. "Niech, dzięki tym świętom świat, nasz świat, trochę urośnie, niech będzie trochę bardziej strawny. Dobrych świąt" - podkreślił abp Galbas.
Abp Adrian Galbas - wcześniej biskup pomocniczy diecezji ełckiej - objął w grudniu ub. roku urząd arcybiskupa koadiutora archidiecezji katowickiej. Koadiutor to biskup pomocniczy z prawem następstwa na urzędzie biskupa diecezjalnego. Arcybiskup koadiutor powinien objąć urząd metropolity katowickiego po odejściu abp. Wiktora Skworca na emeryturę z chwilą ukończenia 75 lat - nastąpi to w maju 2023 r.
Abp Galbas urodził się w Bytomiu, z którym związany był przez blisko 20 lat życia. W ub. roku wrócił na Górny Śląsk po ponad 30 latach spędzonych poza regionem. Jest doktorem teologii duchowości. Studiował też dziennikarstwo. W czasie dotychczasowej posługi pełnił m.in. funkcję prefekta alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 2011-19 był prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.
12 grudnia 2019 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Święcenia biskupie przyjął 20 stycznia 2020 r. W Konferencji Episkopatu Polski pełni m.in. funkcję przewodniczącego Komisji ds. Apostolstwa Świeckich, był także koordynatorem w Kościele w Polsce synodu o synodalności. Jego zawołaniem biskupim są słowa "Pax Christi" (Pokój Chrystusa).
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).