Centrum Kultury i Sztuki w islandzkim Hafnarfjörður. wystawiło w swej galerii "Krzesło modlitwy wstawienniczej". Poprosiło pochodzące z Polski miejscowe karmelitanki bose, by w swym klasztorze modliły się za wszystkich, którzy na tym krześle usiądą. Siostry chętnie przyjęły to zaproszenie i w ten sposób przedsięwzięcie artystyczne znanego islandzkiego twórcy Þorvaldura Þorsteinssona ożyło w sensie duchowym.
Jak piszą polskie karmelitanki z Islandii, Þorvaldur Þorsteinsson (1960-2013) był autorem wielu dzieł malarskich, rzeźb, muzyki, poezji, powieści, sztuk teatralnych oraz wizualnych, do których wykorzystywał media. Stał się znany dzięki spektaklowi "Vasa Leikhúsið" (Teatr kieszonkowy), który został wystawiony przez Norweską Korporację Nadawców w 1991 roku, a później pokazany w telewizji. Wielki sukces odniosła również jego powieść "Skilaboðaskjöðan" (Sakiewka wiadomości), opublikowana w 1986 r., zaadaptowana później jako sztuka sceniczna i wystawiona w Teatrze Narodowym jako musical w 1993 r. Czterotomowa opowieść Þorvalda o chłopcu imieniem Blíðfinnur została przetłumaczona na wiele języków i zdobyła nagrody w kategorii literatury dziecięcej. Teatr Narodowy wystawił również jego sztukę „And Björk of Course” (2002).
Þorsteinsson był też w latach 2004-2006 prezesem Stowarzyszenia Artystów Islandzkich. Jego prace były prezentowane na wielu wystawach, zarówno na Islandii, jak i za granicą.
Wystawa w Hafnarfjörður została zorganizowana z okazji 60. rocznicy jego urodzin. Czynna była od 7 listopada 2021 do 20 lutego 2022. O swym (zdalnym) udziale w tym przedsięwzięciu karmelitanki poinformowały w opublikowanej niedawno tegorocznej kronice klasztoru.
Oto nasz reportaż opowiadający o tym niezwykłym miejscu i jego mieszkankach:
Kjarna sig á föstudegi í verkinu Fyrirbænastóll á listsýningu í Hafnarborg. Lengi skal manninn reyna - Yfirlitssýning Þorvaldar Þorsteinssonar, heitins. Mæli með enda svo geggjaður á mörgum sviðum sköpunnar👌 pic.twitter.com/MZorqlYCf0
— Steinbjorn (@StoneLoga) 19 listopada 2021
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.