Ojciec Święty przyjął rezygnację z urzędu prefekta Sekretariatu ds. Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej złożoną przez ks. Juana Antonio Guerrero Alvesa SJ. z powodów osobistych. Decyzja wejdzie w życie od czwartku 1 grudnia 2022 r. – poinformowali Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
W komunikacie wyrażono podziękowanie ks. Guerrero za poświęcenie okazane w jego służbie. Ks. Guerrero zdołał uporządkować gospodarkę, była to mocna i wymagająca praca, która przyniosła wiele owoców. Ojciec Święty zapewnia go o swoich modlitwach – przekazała Stolica Apostolska.
Papież mianował prefektem Sekretariatu ds. Ekonomicznych dotychczasowego jego dotychczasowego sekretarza generalnego, dr. Maximino Caballero Ledo.
Nowy prefekt Sekretariatu ds. Ekonomicznych jest Hiszpanem z urodzenia, a Amerykaninem z wyboru. Maximino Caballero Ledo urodził się w Mérida (Badajoz), w Hiszpanii, w 1959 roku. Od 33 lat żonaty, ojciec dwójki dzieci, rozwijał swoją karierę zawodową w dziedzinie finansów. Po ukończeniu studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Autónoma w Madrycie, uzyskał tytuł magistra zarządzania biznesem w prowadzonej przez Opus Dei Business School w Barcelonie. Przez dwadzieścia lat pracował w Barcelonie i Walencji, jako lider finansów w różnych krajach europejskich, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. W 2007 roku przeniósł się wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkał do chwili podjęcia w 2020 roku pracy w Watykanie jako sekretarz generalny Sekretariatu ds. Ekonomicznych.
Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych Caballero zajmował różne stanowiska finansowe w firmie Baxter Healthcare, Inc, międzynarodowej, publicznej firmie oferującej produkty i usługi medyczne, z siedzibą w Deerfield, Illinois. Zajmowane przez niego stanowiska to m.in. wiceprezes ds. finansów na Amerykę Łacińską, wiceprezes ds. finansów międzynarodowych oraz wiceprezes ds. finansów obu Ameryk. Jest bliskim przyjacielem swego poprzednika, o. Guerrero.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.