Po raz 29. zainaugurowana została w poniedziałek akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Pozyskane dzięki niej środki będą, jak co roku, przeznaczone na pomoc najmłodszym w Polsce i za granicą. Akcji towarzyszy hasło „Świeca, która tworzy polską Wigilię”.
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, zapoczątkowane w 1994 r. na zebraniu dyrektorów Caritas diecezjalnych w Rusinowicach, to jedna z najstarszych akcji Caritas. Połączone jest z rozprowadzaniem w czasie Adwentu Świecy Caritas, która stała się rozpoznawalnym symbolem polskiej Wigilii. Znakiem obecności Chrystusa oraz naszej solidarności z potrzebującymi. W tym roku Caritas przygotowała 2 mln świec, które zapłoną na świątecznych stołach.
— Wierzę, że mimo trudnej sytuacji, która dotyka nas wszystkich, również i w tym roku przygotujemy swoje serca na przyjęcie Chrystusa, a wraz z Nim także każdego, kto potrzebuje pomocy — powiedział ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
Dla dzieci polskich i ukraińskich
— Pozyskane podczas akcji fundusze umożliwią finansowanie działań dla najuboższych dzieci organizowane w parafiach oraz diecezjach. To m.in. zapewnienie dzieciom wakacyjnego wypoczynku, posiłków, a także zajęć edukacyjnych w świetlicach oraz wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu — mówi Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca Dyrektora Caritas Polska.
Letni wypoczynek dla dzieci pochodzących m.in. z rodzin zastępczych, niepełnych i ubogich to jedna z najważniejszych inicjatyw, realizowanych m.in. dzięki środkom pozyskanym w ramach akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (WDPD). W tym roku taki wypoczynek zorganizowało w miejscach atrakcyjnych turystycznie blisko 40 Caritas diecezjalnych. Skorzystało z niego blisko 15 tys. dzieci, w tym 2 tys. dzieci z Ukrainy.
— Jednym z założeń tegorocznego wypoczynku organizowanego przez Caritas była integracja dzieci ukraińskich z dziećmi polskimi. Mając na uwadze traumatyczne przeżycia, jakich doświadczyli nasi najmłodsi ukraińscy goście, przeprowadzono specjalne warsztaty wspierające w zakresie edukacji, zdrowia psychicznego, sprawności fizycznej i szeroko rozumianej profilaktyki — dodaje Małgorzata Jarosz-Jarszewska.
Środki z akcji wspierają również program stypendialny Skrzydła. W związku z kryzysem związanym z wojną za naszą wschodnią granicą do programu zostały włączone również dzieci ukraińskie uczące się w polskich szkołach. W tym roku, w ramach Skrzydeł, Caritas przekazała najuboższym dzieciom polskim i ukraińskim 590 stypendiów. Ponadto 310 szczególnie uzdolnionych dzieci otrzymało stypendia w ramach programu Skrzydła – Dwa Talenty, który wspiera rozwój ich pasji.
By zaspokoić głód
Od 1996 r. część środków z akcji przeznaczana jest także na pomoc dzieciom żyjącym w najuboższych regionach świata. Dzięki ofiarności Polaków w ubiegłych latach udało się m.in. odbudować szkołę w syryjskim mieście Aleppo, zniszczoną na skutek działań wojennych, i zorganizować dożywianie dzieci w dotkniętej kryzysem humanitarnym Wenezueli. W tym roku część funduszy z wcześniej prowadzonych akcji Caritas przekazała na wsparcie budowy przedszkola dla ok. 180 dzieci z rodzin zamieszkujących najbiedniejsze dzielnice Jaunde w Kamerunie. Budowę rozpoczęły polskie misjonarki, siostry pallotynki, które na co dzień posługują w Kamerunie, niosąc wsparcie najuboższym mieszkańcom tego kraju.
Część środków pozyskanych z tegorocznej akcji WDPD (10 gr od każdej Świecy Caritas) również zostanie przeznaczona na wsparcie dzieł misyjnych, których adresatami są dzieci – głównie dożywiania m.in. na terenach dotkniętych suszą i objętych działaniami wojennymi. Ze wsparcia skorzysta ok. pół tysiąca najmłodszych z krajów globalnego południa.
Dzieło, które łączy
Od 2000 r. WDPD jest akcją ekumeniczną, która obecnie organizowana jest przez Caritas, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS. Każdego roku odbywa się także jej wspólna inauguracja. W tym roku miała ona miejsce 29 listopada w Warszawie, w siedzibie Caritas Polska. W spotkaniu uczestniczyli m.in. ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, pani Wanda Falk, dyrektor generalna Diakonii Polskiej, ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor ośrodka ELEOS, a także przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego.
Związek Harcerstwa Polskiego dołączył do akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom 1997 r., w ramach corocznej akcji przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju. Płomienie, zapalone od wiecznego ognia płonącego w Grocie Narodzenia Pańskiego, niesione są przez skautów z różnych krajów jako symbol jedności, braterstwa i pokoju. W tym roku przekazanie płomienia naszym harcerzom odbędzie się 11 grudnia. Dzięki nim światło w postaci zapalonych Świec Caritas trafi do naszych parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dając ludziom ciepło i rozpalając w sercach nadzieję. Nadzieję, że przyjdzie kiedyś czas bez głodu i wojen.
Jak wesprzeć Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom? Można to zrobić, odbierając świecę Caritas w parafii lub placówce Caritas. Można też wysłać SMS o treści WIGILIA pod nr 72052 (koszt 2,46 zł z VAT), dokonać płatności online lub wypełniając przelew – dane na stronie caritas.pl/swieca
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).