Papież Franciszek wyraził w sobotę opinię, że za przemocą wobec kobiet stoją też modele zachowań prezentowane w mediach. Mówił o tym podczas spotkania z delegacją włoskiej policji, po obchodzonym w piątek Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.
Zwracając się do przedstawicieli policji papież powiedział: "Mass media stale proponują przekazy, które podsycają mentalność hedonistyczną i konsumpcyjną, gdzie wzory zachowań, zarówno męskie, jak i żeńskie stosują się do kryteriów sukcesu, autoafirmacji, rywalizacji, władzy przyciągającej drugą osobę, by ją zdominować".
"W tej sytuacji - dodał Franciszek - nie możemy z hipokryzją rozdzierać szat w obliczu pewnych faktów z kroniki kryminalnej".
"Ten rodzaj uwarunkowania społecznego stoi w sprzeczności z działaniem edukacyjnym, które w centrum umieszcza osobę z jej godnością" - wskazał.
Zdaniem papieża należy przedstawiać przykłady kobiet, które "wyszły z tunelu przemocy i mogą pomóc otworzyć oczy na pułapki, niebezpieczeństwa, kryjące się za fałszywymi modelami sukcesu".
Franciszek zwrócił z niepokojem uwagę na to, że często kobiety, które doświadczają przemocy i ją zgłaszają, "nie otrzymują sprawiedliwości albo postępowania są zbyt długie, niekończące się".
Jak dodał, państwo musi zagwarantować, aby ofiara pomocy otrzymywała pomoc na każdym etapie i "by jak najszybciej sprawiedliwości stało się zadość".
Historia tej świątyni przenosi nas do samych początków chrześcijaństwa.
14 czerwca na stadionie Rate Field drużyny Chicago White Sox.
Nowy wielki kanclerz Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie.
Wybór nowego Papieża to okazja do odnowy — nie tylko dla katolików, lecz dla wszystkich.