Kończący się rok liturgiczny to dobra okazja do refleksji ze wzrokiem skierowanym na Chrystusa Króla Wszechświata.
Tempo, tempo, tempo. „W życiu codziennym, w zabieganiu pewne rzeczy robimy automatycznie, działamy czysto zadaniowo i przez to zapominamy o takich prostych gestach jak przekazanie drugiemu człowiekowi, że jest dla na ważny, że rodzina jest dla nas ważna” – zauważa dziennikarka Dorota Ronge-Juszczyk w tekście pt. Zanim dotkniemy nieba („W drodze” 11/2022, s. 54).
A Jezus z królewskiego tronu krzyża przygląda się naszej codzienności. Mimo iż wielu chciałoby z pewnością, żeby zamknął oczy, zamilknął, przestał wzywać do nawrócenia i dostosował się do naszych czasów. Dla uczniów Jezusa zdecydowanie priorytetowe wydaje się zupełnie inne spojrzenie: jak odnaleźć się w naszym dziś, uwzględniając nauczanie tego coraz mniej popularnego Króla, który ma jednak zdecydowaną przewagę nad każdym z władców ziemskich, ponieważ tylko On ma słowa życia wiecznego.
W uroczystość Chrystusa Króla Kościół celebruje Światowe Dni Młodzieży w diecezjach całego świata. Przesłanie dla młodych – według „Wskazówek duszpasterskich dotyczących obchodów Światowego Dnia Młodzieży w Kościołach partykularnych” (22.04.2021) Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia - brzmi: „przyjmijcie Chrystusa! Przyjmijcie Go jak Króla w waszym życiu! Jest On Królem, który przyszedł, aby zbawić! Bez Niego nie ma prawdziwego pokoju, prawdziwego wewnętrznego pojednania ani prawdziwego pojednania z innymi ludźmi! Bez Jego Królestwa także społeczeństwo traci swoje ludzkie oblicze. Bez Królestwa Chrystusa zanika każde prawdziwe braterstwo, każda autentyczna bliskość względem tego, kto cierpi”.
Papież Franciszek przypomina w tegorocznym orędziu do młodych, skierowanym do nich z okazji ŚDM: „Etap drogi, który pozostał nam jeszcze do Lizbony, będziemy przemierzać wspólnie z Dziewicą z Nazaretu, która zaraz po zwiastowaniu „wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39), żeby pomóc swej kuzynce Elżbiecie”. Maryja pokazała, w jaki sposób mamy wychodzić poza obszar wycofania i obojętności.
„Myślała bardziej o innych niż o sobie samej. I to wniosło w jej życie dynamizm i entuzjazm. Każdy z was może zadać sobie pytanie: w jaki sposób reaguję na potrzeby, jakie widzę wokół siebie? Czy myślę natychmiast o usprawiedliwieniu, by zwolnić się z obowiązku, czy też wykazuję zainteresowanie i oddaję siebie do dyspozycji? Oczywiście, nie możecie rozwiązać wszystkich problemów świata. Ale być może możecie zacząć od tych, które są najbliżej was, od spraw w waszej okolicy”. W taki sposób rozwija się królowanie Boga w świecie i w widoczny sposób realizuje się idea Bożego królestwa: „królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju”.
Albowiem każdy gest, nawet najdrobniejszy, zmienia nas samych i świat wokół nas.
Na zakończenie, osobista poetycka refleksja nad fragmentem Ewangelii (Łk 23,35-43) na dzisiejszą uroczystość:
na szczycie ludzkich kalkulacji
stanął krzyż
a na nim zawisł
Ten który przeszedł przez życie
dobrze czyniąc
i dając nadzieję na raj
paradoksem
były wyrzuty łotra
który choć był tak blisko
nie wykorzystał
ostatniej szansy
zamykając się w mrokach przeszłości
wśród obojętności tłumu
zgiełku Sanhedrynu i żołnierzy
był jednak głos rozsądku
ten dostrzegł w Jezusie
boskie Oblicze
które uwielbia na wieki (Droga do raju).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Chrześcijanie, mimo trudności, są integralną częścią społeczeństw Bliskiego Wschodu".
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.