Bahrajn: Papież spotka Kościół mniejszościowy złożony z migrantów

Po trzech latach, jakie minęły od pamiętnej wizyty w Abu Zabi, Papież ponownie odwiedza region arabski, tym razem przybywa do Królestwa Bahrajnu, którego większość mieszkańców stanowią muzułmanie szyici.

Reklama

Bp Paolo Martinelli, wikariusz apostolski Arabii Południowej, obejmującej Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jemen i Oman uważa, że pielgrzymka Franciszka jest błogosławieństwem nie tylko dla krajów położonych wokół Zatoki Perskiej, ale może otworzyć nową kartę w stosunkach międzynarodowych.

Hierarcha zwraca uwagę, że Bahrajn liczy niecałe 1,5 mln mieszkańców, z tego do wspólnoty chrześcijańskiej należy ok. 10 proc. ludności. Katolików jest 80-100 tys. W rozmowie z Radiem Watykańskim bp Martinelli scharakteryzował specyfikę miejscowej wspólnoty wiernych.

„Tutejszy Kościół charakteryzują dwie rzeczy. Z jednej strony jest on zasadniczo Kościołem migrantów w swoim składzie większościowym, a to oznacza jednocześnie, że mamy tutaj do czynienia z ludem Bożym składającym się z przedstawicieli różnych narodów. Istnieje tak wiele narodowości, tak wiele kultur, nawet wśród samych katolików obecnych w Zatoce, dlatego wielkim wyzwaniem dla nas jako Kościoła pozostaje uchwycenie różnorodności doświadczenia chrześcijańskiego z bogactwem, które należy przeżywać w głębokiej jedności – zaznaczył bp Martinelli. – Drugie wielkie wyzwanie stanowi z pewnością fakt, że to Kościół mniejszościowy znajdujący się w krajach o tysiącu różnych cech, a już na pewno [nasza wspólnota] jest mniejszością w stosunku do rzeczywistości islamskiej i wiernych muzułmańskich. To pobudza nas do poszukiwania tego, co istotne w życiu chrześcijańskim. Zachęca nas, abyśmy zawsze dążyli do działania w duchu Ewangelii i unikali wszelkich form prozelityzmu, a zamiast tego sprzyjali dialogowi i dawali świadectwo dobrego życia, zwłaszcza poprzez okazywanie radości Ewangelii i naszej wiary.“

Bp. Martinelli zauważa, że chrześcijanie zamieszkujący region Zatoki Perskiej mają silne poczucie przynależności do wspólnoty wiernych. Ich wiara jest prosta i zasadnicza. Traktują Kościół jako dom z otwartymi drzwiami. Jest to dom, w którym można odnaleźć siebie, a z drugiej strony siłę do harmonijnego życia w relacjach ze innymi.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7