We wtorek 25 października papież Franciszek spotka się w Koloseum z przedstawicielami kościołów, wspólnot chrześcijańskich i religii świata, aby modlić się o pokój na Ukrainie. Ojciec Święty zachęcił wszystkich wiernych do duchowej łączności. „Niech nasza modlitwa różańcowa będzie wyrazem tej jedności w każdej wspólnocie” – napisali rzymskokatoliccy biskupi Ukrainy w komunikacie 24 października w odpowiedzi na zaproszenie papieża.
W przeddzień dnia modlitwy o pokój Konferencja Biskupów Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie opublikowała apel wzywając wszystkich wiernych do włączenia się w szczególny sposób w modlitwę różańcową 25 października.
Przeczytaj: Abp Szewczuk: walczmy z wojną znieważającą ludzkie życie
„Wezwanie papieża Franciszka jest szczególnie skierowane do nas, wierzących na Ukrainie, abyśmy tworzyli duchowy łańcuch modlitewny i prosząc o Bożą pomoc uprosili Stwórcę o dar pokoju, zakończenie wojny i zwycięstwo nad zaborcą” – podkreślono w apelu.
Przeczytaj: Rzym: międzynarodowe spotkanie, by odpowiedzieć na wołanie o pokój
Biskupi zauważyli w apelu współczucie i troskę, którymi w szczególny sposób papież Franciszek darzy, wszystkie kraje i narody, które mierzą się z tragedią wojny.
„Troska, z jaką Ojciec Święty otacza kraje, w których szaleją wojny, a zwłaszcza tragedie, które mają miejsce na Ukrainie, jest wyrazem solidarności i empatii Papieża z tymi, którzy są zniszczeni przez wojnę.” – napisali rzymskokatoliccy biskupi Ukrainy.
OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę
Papieska inicjatywa modlitewna w Koloseum jest częścią spotkania organizowanego przez włoską Wspólnotę Sant’Egidio w duchu modlitwy i dialogu. Rozpoczęło się ono 23 października. Tematem spotkania jest „Wołanie o pokój”. Na wydarzenie przybyli przedstawiciele wielu kościołów chrześcijańskich, judaizmu oraz islamu, a także politycy i humaniści.
Apel biskupów w języku ukraińskim: https://rkc.org.ua/blog/2022/10/24/yepyskopat-ukrayiny-25-zhovtnya-yednajmosya-u-molytvi-zi-svyatishym-otczem/
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.