Rozpoczyna się spotkanie młodych w Asyżu pod nazwą Ekonomia Franciszka. Uczestnicy chcą wypracować wspólną drogę ku nowej gospodarce, szanującej ludzi i naturę. Obrady są inspirowane nauczaniem społecznym Papieża i biskupów latynoamerykańskich. W wydarzeniu weźmie udział Ojciec Święty.
Ekonomia Franciszka powstała trzy lata temu jako odpowiedź na wezwanie papieskie do budowy nowego modelu gospodarki. Grupuje młodych przedsiębiorców i działaczy społecznych z Ameryki Łacińskiej. Z powodu pandemii większość wydarzeń w ramach inicjatywy odbywała się online.
Uczestnicy będą obradować w Asyżu przez trzy dni. Pochylą się m.in. nad takimi tematami jak: pokój, migracje, ekologia integralna oraz zdrowie a nowe technologie. W swej pracy skorzystają z dokumentu ruchów ludowych, które współpracują z Papieżem. Ruchy te „poszukują alternatywnego i lepszego systemu” oraz pragną „wykorzenienia bałwochwalstwa pieniądza, które nadaje kształt globalnej gospodarce i życiu ludzi”. Nowy system ma umożliwiać rozkwit natury oraz rozwój ludzkości.
„Aby zbudować nowy model gospodarczy potrzebujemy wchodzić w relacje, bo jak mówi Papież, wszyscy jesteśmy połączeni” – podkreśla Catalina Hinojosa, jedna z uczestniczek spotkania.
Uczestnicy spotkania często mają już doświadczenie pracy dla innych w bardzo różnych kontekstach. Przykładowo pochodzący z Argentyny Nicolás Delmastro jest zaangażowany w działalność Fundacji Alameda przeciwdziałającej różnym formom wyzysku ludzi.
„Organizacja powstała w 2001 r. w czasie kryzysu w Argentynie. Przeciwdziałamy niewolniczej pracy, wykorzystaniu kobiet w domach publicznych i wszelkiej działalności mafijnej w Buenos Aires. Uwrażliwiamy również na to, by unikać produktów pochodzących z wyzysku. Naszą działalność wspierał Papież Franciszek, gdy był arcybiskupem Buenos Aires. Fundacja prowadzi biuro zwalczające zjawiska wyzysku poprzez promocję odpowiedniego ustawodawstwa i polityki społecznej. Dążymy do zmiany sposobów produkcji, tak aby wyeliminować niewolniczą pracę. Chcemy także zmieniać kulturę, przede wszystkim przeciwdziałać seksualnemu wykorzystywaniu kobiet. Zwalczamy także nowe formy wyzysku mające miejsce w przestrzeni wirtualnej. Tak więc przeciwdziałamy wykorzystywaniu ludzi w sposób całościowy.“
Obecnie mieszka w nim zaledwie sześciu mnichów i żyjące ich charyzmatem dwie osoby świeckie.
Pod hasłem „Kłaniajcie się Królowie”, 6 stycznia odbędą się Orszaki Trzech Króli.