Święci nie umierają, ale rodzą się do nowego życia. A moc ich oddziaływania jest silniejsza i dociera do coraz szerszych kręgów ludzi otwartych na posługę myślenia, świadectwo wiary i heroicznej miłości – mówił abp Józef Guzdek w kościele pw. Świętych Piotra i Pawła w Suchowoli. Do rodzinnej parafii ks. Jerzego Popiełuszki z okazji 75. rocznicy jego urodzin przybyli m.in. związkowcy NSZZ „Solidarność”, parlamentarzyści oraz władze województwa podlaskiego.
Metropolita białostocki przypomniał, że ks. Popiełuszko „pochodził z prostej, ubogiej podlaskiej rodziny, o prawych sumieniach, bogatej doświadczeniem wiary w Boga i zanurzonej w wartościach patriotycznych”. Szczególną uwagę zwrócił na jego duszpasterską działalność i heroiczną służbę Bogu i człowiekowi przez głoszenie prawdy w czasach rodzącej się „Solidarności” i stanu wojennego.
„Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, w czasach totalitarnego zakłamania, poczuł się wezwany do dawania świadectwa prawdzie. (…) „Jak prorok kształtował ludzkie sumienia, aby zawsze były zdolne rozróżniać dobro od zła” – mówił duchowny.
Przywołał słowa ówczesnego prefekta Kongregacji ds. Świętych, abp. Angelo Amato, wypowiedziane w homilii podczas Mszy św. beatyfikacyjnej 6 czerwca 2010 r.: „Tragiczna śmierć naszego Męczennika była w rzeczywistości początkiem powszechnego nawrócenia serc do Ewangelii. Śmierć męczenników jest istotnie posiewem chrześcijan”.
Nawiązując do tej myśli, abp Guzdek podkreślił: „Święci nie umierają, ale rodzą się do nowego życia. A moc ich oddziaływania jest silniejsza i dociera do coraz szerszych kręgów ludzi otwartych na posługę myślenia, świadectwo wiary i heroicznej miłości”.
Zobacz też:
Uroczystości rocznicowe w Suchowoli rozpoczęło złożenie wieńców i okolicznościowe przemówienia pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Po Mszy św. miało miejsce wspomnieniowe spotkanie o bł. ks. Jerzym, a teatr Nie Teraz przygotował spektakl „Pokonać piekło”. Jutro przedstawienie będzie można zobaczyć także w Białymstoku, w siedzibie Podlaskiego Instytutu Kultury.
Wczoraj rocznicowe uroczystości odbywały się we wsi Okopy, gdzie ks. Jerzy przyszedł na świat. Można tam było wysłuchać koncertu pt. „Psalmy z Podlasia” w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej, solistów i Wrocławskiego Chóru Akademickiego pod dyrekcją Piotra Rubika.
Podlaskie obchody 75. rocznicy urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostały zorganizowane pod narodowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Zobacz też:
Wcześniej, 7 września, w rodzinnej miejscowości kapelana „Solidarności”, rodzinna fundacja Popiełuszków „Dobro” przekazała Muzeum Podlaskiemu w Białymstoku ok. 1 ha terenu we wsi, gdzie będzie zbudowane Muzeum imienia bł. ks. Jerzego.
Jak podkreślał wówczas dyrektor Muzeum Podlaskiego dr Waldemar Wilczewski, ks. Jerzy Popiełuszko jest upamiętniony w wielu miejscach, w różnych formach, ale upamiętnienie go w miejscu, gdzie się urodził, jest czymś zupełnie wyjątkowym.
Zaznaczał, że ambicją Muzeum Podlaskiego jest to, aby w placówce w Okopach był pokazany klimat miejsca, które kształtowało ks. Jerzego, ukazywało to, co głosił i czym żył. Celem powstania muzeum imienia Błogosławionego jest przekazywanie wszystkim, także ludziom młodym, że wartości głoszone przez ks. Popiełuszkę są wciąż aktualne, gdyż są „uniwersalną myślą o wolności, podmiotowości, o wewnętrznej suwerenności każdego z nas”.
Trwa zbieranie pamiątek do muzeum i informacji o Błogosławionym męczenniku z Podlasia. Jest już także gotowy projekt architektoniczny. Według wstępnych założeń, muzeum ma powstać do jesieni 2024 r.
Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z “Solidarnością” i robotnikami. Podczas Mszy za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie – zgodnie z przytaczaną przez siebie ewangeliczną zasadą “zło dobrem zwyciężaj” – przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.
19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły tysiące ludzi.
Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie.
Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.