W Stanach Zjednoczonych nadal trwa walka o legalizację aborcji. Kościół niezmiennie głosi orędzie troski o życie, nie tylko słowami, ale przede wszystkim działaniem. Bp Michael McGovern z diecezji Belleville w stanie Illinois sprzedaje rezydencje biskupią, by utworzyć fundusz pomagający kobietom w ciąży.
Rezydencja to dwupiętrowy dom z 13 pomieszczeniami. Poprzedni rezydujący w nim biskupi dbali o jego stan i regularnie go remontowali. Pieniądze ze sprzedaży zostaną wykorzystane głównie na fundusz macierzyński, ale także – jak czytamy na stronie diecezji – na „wsparcie katolickiej edukacji, duszpasterstwa młodzieży i ewangelizacji”. Biskup przeprowadzi się zaś do plebanii przy katedrze.
Przeczytaj: Amerykański episkopat zaniepokojony proaborcyjnym krokiem prezydenta Bidena
„Modliłem się i zastanawiałem się przed podjęciem tej decyzji przez wiele miesięcy – napisał bp McGovern w komunikacie prasowym. – Mam nadzieję żyć w większej prostocie i jako duszpasterz uważam, że dochody ze sprzedaży domu będą lepiej wykorzystane, gdy zostaną przeznaczone dla matek w ciąży”.
Po orzeczeniu Sądu Najwyższego w sprawie aborcji biskup zaznaczył, że „daje ono świeżą nadzieję Amerykanom, którzy chcą pracować nad stworzeniem współczującej kultury, w której każda istota ludzka jest mile widziana, pielęgnowana w społeczności i chroniona przez prawo”.
Przeczytaj: USA: Historyczne wyroki Sądu Najwyższego - nowy porządek i pogłębienie politycznej polaryzacji
„Ponieważ prawo aborcyjne w Illinois nadal należy do najbardziej ekstremalnych w kraju, wszyscy mieszkańcy muszą starać się pomagać kobietom w ciąży w przyjmowaniu dzieci, nawet w najtrudniejszych okolicznościach. Oferując materialne, emocjonalne i duchowe wsparcie, wspólnota katolicka Illinois jest zaangażowana w zapewnienie ciężarnym matkom możliwości dokonania prawdziwego wyboru, buduje mosty, które pomogą kobietom w ciążach kryzysowych osiągnąć bezpieczną przyszłość dla siebie i swoich dzieci” – napisał duchowny.
Michael McGovern został mianowany biskupem przez Papieża Franciszka w kwietniu 2020 r. W tym samym roku przejął rządy w diecezji, po przejściu na emeryturę bp. Edwarda Braxtona.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.