„Będziemy maszerować, aby dać głos tym, którzy nie mają głosu” – powiedział Flavio Lotti, koordynator Marszu.
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w Perugii i w Asyżu odbędzie się Marsz Pokoju. Jego hasłem są słowa wypowiedziane przez Franciszka w Niedzielę Wielkanocną: „Zatrzymajcie się! Wojna to szaleństwo”. Marsz będzie połączony z czuwaniem modlitewnym oraz prelekcjami. „Będziemy maszerować, aby dać głos tym, którzy nie mają głosu” – powiedział Flavio Lotti, koordynator Marszu.
„Zaangażujmy się wszyscy w głośne wołanie o pokój, z balkonów i na ulicach!” – apelował Ojciec Święty na Urbi et Orbi. Głos sprzeciwu powtarza się z ust Papieża od początku wojny. Dlatego przez ostatni miesiąc organizatorzy pracowali, by móc zebrać się razem i odpowiedzieć na papieskie wezwanie.
W spotkaniu wezmą udział wszyscy chętni obywatele, instytucje i stowarzyszenia, a także studenci i uczniowie z pięćdziesięciu szkół z całych Włoch. Główna część będzie miała miejsce w niedzielę rano w ogrodach Frontone w Perugii, ale już dzień wcześniej w Asyżu odbędzie się dzień refleksji nad pokojem i braterstwem, czemu towarzyszyć będą przemówienia m.in. kard. Matteo Zuppiego, arcybiskupa Bolonii, dyrektora dziennika Avvenire Marco Tarquinio i Andrei De Domenico, zastępcy dyrektora biura koordynacji spraw humanitarnych ONZ w Palestynie. Wieczorem kard. Michael Czerny, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, poprowadzi czuwanie modlitewne w Bazylice Świętego Franciszka. O znaczeniu spotkania mówi Flavio Lotti, koordynator Marszu.
„Wszyscy razem będziemy krzyczeć z Papieżem: «Zatrzymajcie się! Wojna to szaleństwo!». Spróbujemy również odkryć na nowo nasze obowiązki związane z zaprowadzaniem pokoju, ponieważ jest to coś, co musimy robić wszyscy, każdego dnia. Będziemy maszerować, aby dać głos tym, którzy nie mają głosu, wszystkim kobietom i mężczyznom, którzy mówią: Przestańcie! Zaprzestańcie bombardowań i sprzedaży broni, przestańcie nas zabijać! Musimy dać głos zranionemu człowieczeństwu i odbudować ludzką rodzinę, w której wszyscy ludzie na nowo odkryją, jak ważne jest podawanie sobie nawzajem ręki i troska o siebie. Marsz jest okazją, by na nowo odkryć wartość pokoju i uczynić go bardziej naszym własnym, ucząc się odrzucać wojnę i troszczyć się o siebie nawzajem. To wielki dzień edukacji obywatelskiej dla dzieci i uczniów w każdym wieku. Musimy inwestować w młodych, dać im przestrzeń i szansę, by czuli się coraz bardziej częścią wspólnoty i byli odpowiedzialni za budowanie swojej przyszłości.“
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).